Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych

Na ternie RDLP w Poznaniu funkcjonuje 15 obwodów łowieckich z przeznaczeniem na Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych.

Ośrodki te są prowadzone przez następujące nadleśnictwa: Góra Śląska, Grodzisk, Karczma Borowa, Krotoszyn, Łopuchówko, Piaski, Przedborów, Włoszakowice.
Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych corocznie w celu wzbogacenia bazy żerowej i poprawienia naturalnych warunki bytowania zwierzyny wykładają znaczące ilości karmy (objętościowej, treściwej) i soli, uprawiają poletka żerowe oraz pielęgnują śródleśne łąki. Wysoki poziom zagospodarowania obwodów łowieckich jest zapewniony także dzięki dużej ilości urządzeń łowieckich takich jak paśniki, lizawki czy ambony.

 

Fot. Wojciech Błoch

Ośrodki Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych na terenie RDLP w Poznaniu w myśl art. 28 ustawy Prawo łowieckie, oprócz polowania realizują cele związane w szczególności z:

-    prowadzeniem wzorcowego zagospodarowania łowisk, wdrażaniem nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa,
-    prowadzenie badań naukowych,
-    odtwarzaniem populacji zanikających gatunków zwierząt dziko żyjących,
-    hodowlą rodzimych gatunków zwierząt łownych w celu zasiedlenia łowisk,
-    hodowlą zwierząt łownych szczególnie pożytecznych w biocenozach leśnych,
-    prowadzeniem szkoleń z zakresu łowiectwa.

Tekst: Jarosław Kasprzyk


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników. Lasy Państwowe ogłaszają konkurs, który zwraca uwagę na leśne pochodzenie drewna.

Ołtarz Witta Stwosza, małopolskie kościoły UNESCO czy częstochowska ikona Matki Bożej – to najcenniejsze zabytki polskiej kultury i fundament narodowego dziedzictwa. Wszystkie powstały z udziałem drewna. Takich przykładów cennej architektury i dzieł sztuki wykonanych z drewna mamy w Polsce wyjątkowo dużo. Ale drewno jest też surowcem wykorzystywanym w budowie całkowicie współczesnych obiektów. Projekty, które przy okazji konserwacji tego typu obiektów lub powstawania nowych konstrukcji będą promowały drewno mają szansę na wsparcie Lasów Państwowych.

Konkurs „Drewno jest z lasu” ma na celu promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcę tego surowca. Nośnikiem gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej będą obiekty architektury drewnianej.

Udział w konkursie mogą wziąć organizacje pozarządowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządy i ich jednostki organizacyjne. Adresatem przedsięwzięcia są też parafie i osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych działające legalnie na terenie Polski.

Podmioty chętne, by wziąć udział w konkursie powinny przygotować i złożyć projekt, który oceni komisja konkursowa. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, a po wywiązaniu się z zadeklarowanego zadania, uzyska dofinansowanie.

Wnioski w konkursie można przesyłać na adres: konkurs.drewno@cilp.lasy.gov.pl  do końca sierpnia, a realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do listopada br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się przy okazji prac konserwatorskich czy wykonywania inwestycji, nie zaś sam techniczny projekt inwestycji.

„Drewno jest z lasu” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane kołom gospodyń wiejskich i klubom sportowym.