Wydawca treści Wydawca treści

"Czas na Las"- Nadleśnictwo Babki

Koniecznie posłuchajcie kolejnego odcinka audycji "Czas na Las". Dowiecie się z niej jakie nowe znaki ustawiają leśnicy w lasach oraz poznacie zasady zrównoważonej turystyki leśnej. Tym razem zabieramy Was do Nadleśnictwa Babki a Waszymi przewodnikami, będą Damian i Mateusz.

W V audycji pani redaktor Klaudyna Bogurska-Matys przybyła do jednego z pod poznańskich nadleśnictw, by dowiedzieć się jakie znaki pojawią się w najbliższym czasie w wielkopolskich lasach. Pani Klaudynie towarzyszyli Damian Grzybowski-inżynier nadzoru oraz Mateusz Nowicki-strażnik leśny, pracujący na co dzień w Nadleśnictwie Babki. 

Posłuchajcie, jakie nowe znaki możecie spotkać w lasach i o czym one mówią.  Zmiana tablic informujących o zasadach poruszania się po lasach odbywa się zgodnie z zarządzeniem nr 54 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dn. 8 października 2019 r. Pismo wprowadza nowe oznakowanie ważnych dla lokalnych społeczności dróg, które zostaną udostępnione do ruchu publicznego. Nowe oznakowanie będzie jednakowe na terenie całego kraju.

Głównym aktem prawnym w Polsce regulującym udostępnianie terenów leśnych jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 roku. Wynika z niej, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Takie znaki pojawiły się już w Nadleśnictwie Babki, a do 31 grudnia 2021 roku pojawią się we wszystkich Nadleśnictwach leżących na terenie RDLP w Poznaniu. Zmiana ta dotyczyć będzie 122 dróg.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce obchodzi się Wielki Dzień Pszczół. Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli.

Ponad 300.000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest na przykład bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.

Wielki Dzień Pszczół to okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów:

  • ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie,
  • opryski są szczególnie niebezpieczne w okresie wiosennym, kiedy kwitną drzewa owocowe. Pszczoły potrafią aktywnie przynosić pokarm w promieniu do 1,5 km od ula. Jeżeli decydujemy się na opryski, to należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Najlepiej wykonywać je w godzinach przedwieczornych, kiedy  loty pszczół już ustają,

  • wybierajmy rośliny do posadzenia na balkon lub do ogrodu, które zawierają odpowiednio dużo nektaru i pyłku, jak lawenda, jeżówki czy macierzanka,

  • sadźmy różne gatunki roślin, tak aby dieta pszczołowatych była zróżnicowana, pamiętając by były to rośliny rodzime – dzięki temu wspieramy pszczoły i chronimy bioróżnorodność,

  • pamiętamy przy tym, aby wybrane gatunki kwitły w różnych okresach – tak, żeby pszczoły mogły zbierać pożywienie od wiosny do jesieni,

  • w okresie wiosennej suszy i latem wystawiajmy dla tych pożytecznych owadów naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których  będą mogły stanąć by napić się wody.

Jak leśnicy pomagają pszczołom ?

W ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu” prowadzonego przez Lasy Państwowe w całej Polsce wybrano 104 pasieki, gdzie za pomocą systemu elektronicznych wag monitorowany jest pożytek i badane są różne parametry z życia pszczół. Uzyskane w ten sposób dane wraz z informacjami dotyczącymi okresów kwitnienia roślin (stanowiących bazę pokarmową pszczołowatych) posłużą do zdiagnozowania okresów niedoborów pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnychBędzie to stanowić podstawę do określenia potencjału miododajnego lasów i racjonalnego ich wykorzystania, z uwzględnieniem potrzeb wielu innych gatunków pszczołowatych nie tylko pszczoły miodnej.

Więcej o pszczołach można dowiedzieć się w artykule "Światowy Dzień Pszczół".