Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z zapisami art.5 ustawy o lasach, w lasach niestanowiących własności  Skarbu Państwa, nadzór nad gospodarką leśną sprawuje starosta. Może on, w drodze porozumienia, powierzyć prowadzenie spraw z zakresu nadzoru, nadleśniczemu Lasów Państwowych. Oczywiście, koszty prowadzenia nadzoru muszą być nadleśnictwu zrefundowane. Reguluje to umowa zawierana między starostą, a nadleśniczym.

W większości przypadków starostowie powierzają nadleśniczym sprawy związane z nadzorem. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu ma w zasięgu administrowania ponad 70 tys. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Nadzór powierzony przez starostów prowadzony jest na powierzchni 51,3 tys. ha, czyli na ok. 71% lasów niepaństwowych. Ośmiu starostów nie powierzyło nadleśniczym nadzoru i prowadzi sprawy dotyczące lasów niepaństwowych przy pomocy własnych specjalistów.

 Nadleśnictwem najbardziej obciążonym ze względu na powierzchnię sprawowanego nadzoru i rozmiar zadań jest Nadleśnictwo Turek – ponad 10 tys. ha. Następne w kolejności są:  Kalisz – 4500 ha, Grodziec – 4200 ha, Przedborów 3800 ha,  Koło – 3300 ha. Główne zadania wykonywane przez nadleśnictwa w ramach powierzonego nadzoru to: 

- cechowanie drewna i wystawianie właścicielowi dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania tego drewna,

- nadzorowanie wykonania zatwierdzonych uproszczonych planów urządzania lasu,

- ustalanie zadań w zakresie wyrębu drzew, ponownego założenia uprawy leśnej, przebudowy drzewostanów, pielęgnowania i ochrony lasu,

 Poza prowadzeniem spraw związanych z nadzorem, nadleśnictwa wykonują na wniosek właścicieli gruntów, plany zalesieniowe. Jest to jeden z elementów dokumentacji niezbędnej do uzyskania przez prywatnych właścicieli pomocy na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W roku 2019 nadleśnictwa poznańskie wykonały plany zalesieniowe na powierzchnię 51 ha.

Tekst. Jędrzej Szyguła


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt.  Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.

Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.

Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH  sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).

Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.

Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.

Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.