Uwaga w lasach nadal sucho!

Wiosna i lato to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Zagrażają one również lasom. Dzięki działaniom leśników przeciętna powierzchnia pożarów corocznie maleje i wynosi 0,13 ha. To efekt m.in. dobrze rozwiniętej sieci Punktów Alarmowo-Dyspozycyjnych PGL LP.

 Stopień zagrożenia pożarowego w lasach określa się na podstawie metody IBL. Codziennie w godzinach 9.00 i 13.00 w wybranych punktach prognostycznych (stacjach) mierzy się wilgotność sciółki i powietrza. Stopnie określa się od 0 (brak zagrożenia) do 3 (zagrożenie duże). Mapa zagrożenia dla całego kraju, dostępna jest na portalu Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Mapa zagrożenia pożarowego RDLP w Poznaniu - Wejdź i sprawdź stan zagrożenia pożarowego w wielkopolskich lasach.

Aktualny stan zagrożenia pożarowego w polskich lasach sprawdzisz po kliknięciu w poniższą mapę.

Źródło: IBL-bazapozarow.ibles.pl

Ludzie odpowiadają za 90% powstałych pożarów lasówOd początku 2020 roku w lasach dyrekcji poznańskiej powstały -  179 pożary lasów na powierzchni ponad 23 ha. Rok temu w tym samym czasie odnotowaliśmy 187 pożarów na 31,19 ha. Największy pożar miał miejsce 6 kwietnia w Nadleśnictwie Babki w leśnictwie Kobyle Pole, na powierzchni 2,01 ha. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Przypominamy, że na terenie lasu, jak również w odległości mniejszej niż 100 m od lasu absolutnie nie wolno:
  • palić ognisk (poza miejscami wyznaczonymi do tego celu);
  • używać otwartego ognia, kuchenek i grilla;
  • wypalać śmieci;
  • wypalać wierzchniej warstwy gleby lub pozostałości roślinnych na łąkach, rowach, nieużytkach;
  • wyrzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

Ruch pojazdami silnikowymi i motorowymi w lesie jest dozwolony tylko po drogach publicznych.

Do walki z pożarami leśnicy na terenach leśnych  RDLP w Poznaniu  mają do dyspozycji między innymi:

  • sieć  44 punktów obserwacji naziemnej (dostrzegalnie i wieże z aparaturą TV, System "Smoke detection"), z których prowadzi się obserwację lasu,
  • 2  samoloty patrolowo-gaśnicze typu dromader, które stacjonują w dwóch Leśnych Bazach
  • Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne (PAD) działające w każdym nadleśnictwie od godzin rannych do godzin wieczornych.
W przypadku zauważenia pożaru należy powiadomić straż pożarną, policję, właściciela lasu lub zadzwonić na telefon alarmowy 112, 998.

Leśnicy starają się zatrzymywać potrzebną w okresie suszy i pożarów wodę w lesie. Retencjonowanie wody przez las powoduje, że tereny położone w jego pobliżu są mniej narażone na susze i powodzie niż te, które takiego sąsiedztwa są pozbawione. Zbiorniki, zastawki czy progi zwalniające przepływ wody zapewniają stałą jej obecność wszędzie tam, gdzie jest ona nam i przyrodzie potrzebna. Działania leśników służące zatrzymywaniu wody w lesie nie polegają tylko na budowaniu zbiorników. Należą do nich także: sadzenie odpowiednich gatunków drzew, dbałość o wielopiętrowość lasów oraz pozostawianie w nich martwego drewna.

Zdolności retencyjne lasów

Zapraszamy do obejrzenia odcinków z serii Ekologika Leśnika, na temat ochrony przeciwpożarowej oraz małej retencji. Filmy przygotowali  leśnicy z Nadleśnictwa Antonin.