Leśne biwakowanie

Polskie lasy oferują ciszę i spokój, są miejscem odpoczynku i rekreacji. Znajdziecie w nich tysiące kilometrów szlaków pieszych, biegowych, rowerowych oraz konnych. Dodatkowo wiele parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 500 pól biwakowych i obozowisk.

Biwakowanie w lesie to przede wszystkim źródło zdrowia, gdyż powietrze w lasach zawiera nawet 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia, niż powietrze w pobliżu aglomeracji przemysłowych. Jest to głównie zasługa drzew, które filtrują powietrze z pyłów i gazów, pochłaniają CO2, produkując przy tym życiodajny tlen.  Na terenie RDLP w Poznaniu czeka na was 9 pól namiotowych w Nadleśnictwach: Grodzisk, Jarocin, Babki, Sieraków oraz Włoszakowice.

 

Organizując obozowisko w lesie należy pamiętać o kilku zasadach. Zanim rozbijemy namiot warto skontaktować się z lokalnym nadleśnictwem i zapytać o warunki pobytu. Niektóre z pól namiotowych są wydzierżawione przez nadleśnictwa, stąd mogą obowiązywać cenniki pobytu. Kolejną sprawą jest palenie ogniska, które zgodnie z art. 30 Ustawy o Lasach możemy rozniecać tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego. Gdy uzyskamy zgodę nadleśniczego na rozpalenie ogniska, musimy pamiętać o jego prawidłowym zagaszeniu. Najlepiej rozgarnąć ściółkę wokół ogniska do gleby mineralnej, dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem. Pamiętajmy też o tym, że nie wolno zbierać w lesie chrustu, a drewno do ogniska pomoże nam zorganizować lokalny leśniczy.

Bushcraft i surwiwal to nowe propozycje leśników dla osób lubiących biwakowanie, ale w zupełnie nietradycyjnej formie, czyli bardziej „na dziko”, pod chmurką. W ubiegłym roku na terenie Leśnych Kompleksów Promocyjnych (LKP), Lasy Państwowe uruchomiły pilotaż. Powstało 41 miejsc, obejmujących łącznie 65 tys ha. lasów, gdzie legalnie i zgodnie z zapisami regulaminu można obozować w lesie. Te miejsca naniesiono na wirtualne mapy Banku Danych o Lasach, który stanowi bardzo przydatne narzędzie każdego leśnego wędrowca.

Sezon turystyczny zbliża się wielkimi krokami, stąd pojawia się wiele pytań dotyczących zasad korzystania z lasów i bezpiecznego wypoczynku. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy w Podcaście Lasów Państwowych pt. „Między Drzewami”, gdzie Pani Naczelnik DGLP Anna Pikus, odpowiada na pytania dotyczące turystyki w lasach.