I Ty możesz posadzić swoje drzewko!

Kolejne sadzenie w „Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych” w Nadleśnictwie Babki. Chciałbyś zrobić coś dobrego? Jest osoba, albo data, którą chciałbyś upamiętnić w niecodzienny sposób? Szukasz niebanalnego pomysłu na prezent? Jeśli tak to zapraszamy już 17 kwietnia do lasu.

A w lesie, na terenie Nadleśnictwa Babki, w leśnictwie Drapałka, tylko kilkanaście kilometrów od Poznania, powstaje nowy „Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych”. Leśnicy przygotowali dla wszystkich chętnych prawie 1,5 ha przestrzeni do posadzenia prawie 300 dębów szypułkowych i bezszypułkowych. Drzewami będzie można upamiętnić ważne momenty naszego życia. Najbliższe sadzenie planujemy 17 kwietnia.

Fot. Powierzchnia do sadzenia w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych. Archiwum Nadleśnictwa Babki.

Sadzenie drzew, dla upamiętnienia ważnych momentów w naszym życiu to wielowiekowa tradycja. Drzewa były świadkami historii, do dzisiaj towarzyszy im określona symbolika. Dla przykładu dąb oznacza odwagę, siłę i mądrość, buk-pewność siebie, siłę i pogodę ducha, grab-odporność, wytrwałość i silną osobowość, brzoza-piękno, harmonię, młodość i kobiecą wrażliwość, sosna-mistycyzm, natchnienie i duchową wrażliwość, z kolei wierzba-melancholię, smutek i żal. - mówi rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu – dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak.

Do każdego posadzonego dęba nadleśniczy Nadleśnictwa Babki wystawia certyfikat zawierający podstawowe informacje o posadzonym drzewie wraz z jego współrzędnymi geograficznymi. Sadzonki przekazuje nieodpłatnie nadleśnictwo. Przy każdym drzewku umieszczana jest odpłatnie pamiątkowa tabliczka. 

Fot. Zbigniew Jasielski. Rodzina podczas sadzenia w Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych. Archiwum Nadleśnictwa Babki.

Rocznica ślubu, narodziny dziecka, dowód miłości, przyjaźni czy też ważny jubileusz to niektóre z chwil, które upamiętnisz sadząc drzewko w Nadleśnictwie Babki. Pod sadzonką można zakopać przesłanie dla przyszłych pokoleń w postaci: listu, zdjęć, dokumentów upamiętniających wydarzenie, itp., umieszczonych w zalakowanej butelce - przygotowanej we własnym zakresie. – dodaje nadleśniczy Nadleśnictwa Babki – Robert Okińczyc.

Jak posadzić drzewko w Nadleśnictwie Babki ?

Aby posadzić swoje drzewo w „Lesie Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych" należy wysłać zgłoszenie na adres Nadleśnictwa Babki babki@poznan.lasy.gov.pl, podając:

  • krótki opis wydarzenia, na którego okoliczność zostanie posadzone drzewo;
  • tekst do umieszczenia na tabliczce okolicznościowej (tekst powinien być krótki, z sugestiami uwzględnieniem czcionki, kursywy, pogrubień itp.). Wzór tabliczki jest stały i jednakowy dla wszystkich, koszt jej wykonania to 86,10 zł (koszt tabliczki ponosi osoba sadząca drzewko);
  • dane do wystawienia faktury VAT lub rachunku;
  • numer telefonu do kontaktu.

Zapisy trwają do 29 marca br.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną prosimy o wyrozumiałość i zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu organizacji wydarzenia, w najgorszym przypadku do całkowitego jej odwołania. 

W przypadku dużego zainteresowanie zakładamy również możliwość wyznaczenia dodatkowego terminu sadzenia.

Szczegóły akcji dostępne są na stronie Lasu Nowożeńców.

Dlaczego warto sadzić drzewa ?

  • Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu;
  • Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;
  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna;
  • Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stop. C;
  • Drzewa są swoistym filtrem, doskonale pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk).