Aktualności Aktualności

Powrót

Zielonym do góry

Zielonym do góry

Wiosenne sadzenie lasu z mieszkańcami Leszna i okolic

Co leśnicy robią wiosną? Kim jest „królowa" borów? Jakie sadzonki sadzimy w lesie? Skąd się wzięła liczba "1000 drzew na minutę"? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź podczas akcji „Zielonym do góry", organizowanej przez nadleśnictwo Karczma Borowa.

Już 3 kwietnia rusza cykl audycji "Zielonym do góry - wiosna w trzech odsłonach", które będzie można śledzić na antenie Radia Elka (98,5 MHz). Zapraszamy wszystkich słuchaczy 3, 5 i 7 kwietnia w godzinach godz 9:00-10:00 oraz 16:00-17:00. Tajniki swojej pracy będą zgłębiać leśnicy z nadleśnictwa Karczma Borowa. Cykl audycji zostanie zakończony konkursem z nagrodami. Kosz pełen leśnych skarbów będzie czekać na uważnych słuchaczy.

Na wszystkich, którzy będą chcieli samodzielnie posadzić drzewko w lesie czekamy 8 kwietnia przed siedzibą nadleśnictwa Karczma Borowa. Zaczynamy już o godz 9:30. Na najmłodszych i starszych miłośników przyrody będą czekały prelekcje i konkursy z nagrodami.

Akcja "Zielonym do góry - wiosna w trzech odsłonach" wpisuje się w ogólnopolską kampanię Lasów Państwowych "1000 drzew na minutę". Lesistość w Polsce stale wzrasta. Jest to zasługa leśników, którzy co roku sadzą ok. 500 mln drzew. Z prostej kalkulacji wynika, że w ciągu minuty posadzonych jest aż tysiąc drzew. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa.

Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha. W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że  dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu.