Aktualności
Powrót
Za ogrodzeniem
Za ogrodzeniem
Po co w lesie płoty? Czasem z drabinką, a czasem z drzwiami. Nie zależnie od wyglądu ogrodzenia, zawsze z zaciekawieniem zaglądamy co się za nim chowa.
Co roku przed rozpoczęciem sadzenia leśnicy ogradzają niektóre z przygotowanych wcześniej powierzchni. Nie robią tego na złość grzybiarzom, żeby utrudnić dostęp do najpiękniejszych grzybów, ale po to by chronić młody las. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, szukają najprostszych sposobów na zdobycie pokarmu. Świeże, miękkie i soczyste młode drzewka są wyjątkowo atrakcyjne.
Największe szkody w uprawach wyrządzają dziki, jelenie i łosie. Dziki przez wygrzebywanie i zjadanie żołędzi i bukwi. Jelenie i łosie przez deptanie sadzonek i ich zgryzanie. Jeleniowate dużo szkód robią także w młodnikach, ogryzają pączki i pędy, spałują i czemchają. Charakterystyczny sposób żerowania łosia sprawia, że po przejściu kilku osobników przez młodnik wszystkie drzewka są powyginanie lub połamane.
Choć najlepszym sposobem na ochronę lasu jest zachowanie odpowiedniej ilości zwierzyny, nie zawsze jest to możliwe. Wtedy, by ograniczyć szkody, drzewka smaruje się repelentami, nakłada się plastikowe osłonki lub grodzi.
Grodzenie upraw i młodników chroni młody las, a zwierzynę skłania do poszukiwania pokarmu na większym obszarze. Za kilka lat, kiedy drzewka „uciekną spod pyska zwierzyny", siatka zostanie ściągnięta. Drzewa będą już na tyle wysokie, że podgryzanie ich gałązek przez jelenie nie będzie im szkodzić.
Więcej ciekawostek o pracy leśnika na stronie Nadleśnictwa Czerniejewo oraz na blogu "Spojrzenie na las".