Aktualności Aktualności

Powrót

Pierwsza para rybołowów od 100 lat

Pierwsza para rybołowów od 100 lat

W Nadleśnictwie Włoszakowice obserwujemy pierwszą od stu lat parę rybołowów. Z kolei, kilka dni temu Nadleśnictwo Sieraków oddało do „użytku” nowe sztuczne gniazdo. Leśnicy poprzez stwarzanie miejsc do gniazdowania, starają się ochronić rybołowa Pandion haliaeetus, skrajnie rzadkiego i zagrożonego ptaka drapieżnego .

Nadleśnictwo Włoszakowice aktywnie prowadzi monitoring pary rybołowów. Włoszakowiccy leśnicy liczą na to, że w tym roku, w gnieździe pojawią się młode. Aby rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, stąd wokół gniazda utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska. Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z Komitetem Ochrony Orłów prowadzą monitoring pary rybołwów od 2019 roku.

Fot. Archiwum Nadleśnictwa WłoszakowicePlatforma w Nadleśnictwie Sieraków została zamontowana na samym wierzchołku ponad 45 m modrzewia. Jest najprawdopodobniej najwyżej usytuowanym ptasim gniazdem w Polsce. Umieszczenie gniazda tak wysoko nie jest przypadkowe, gdyż jak przypomina Paweł Mizera z Nadleśnictwa Sieraków rybołów gnieździ się na najwyższych, górujących nad otoczeniem, drzewach, a także na słupach wysokiego napięcia. Gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu (do kilku km) od niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, gdzie ptak ten widowiskowo poluje na ryby, stanowiące jego główne źródło pożywienia.

Fot. Marcin WodzińskiRybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od 2 do 3 jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. W Polsce ponad 50% par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach.

Fot. Jakub PruchniewiczLiczebność rybołowa ciągle spada. W Polsce wynosi jedynie 28 par, a w Europie szacowana jest na 8 - 10 tys. par.

Rybołów objęty w Polsce jest ścisłą ochroną gatunkową, wymaga ochrony czynnej i strefowej, wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i do Załącznika Dyrektywy PtasiejMontaż sztucznych gniazd („platform") jest jednym z założeń projektu pn. "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", realizowanego od 2017 r. przez Lasy Państwowe wespół z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów. W projekcie uczestniczy 30 nadleśnictw, w tym Nadleśnictwa Oborniki i Sieraków z terenu RDLP w Poznaniu.

Celem projektu jest powstrzymanie dalszego spadku liczebności rybołowa w Polsce i próba znalezienia recepty na odwrócenie tej niekorzystnej sytuacji.

Czy Wiesz, że: 
  • ten szponiasty drapieżnik, o stosunkowo delikatnej budowie może pochwalić się prawie dwumetrową rozpiętością skrzydeł;
  • w całym kraju mamy już około 180 sztucznych platform, które są solidnym fundamentem pod przyszłe gniazdo rybołowa;
  • gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, bo jest to ptak czystych wód i czystego powietrza;
  • poluje widowiskowo na niezbyt duże (0,30 do 1 kg) ryby,  które są jego głównym źródłem pożywienia;
  • ryby  namierza wzrokiem, dostrzega  je nawet z wysokości 40 m, a następnie z prędkością 30-60 km/h nurkuje za nią w głąb wody nawet na głębokość 1m;
  • polskie rybołowy gniazdują głównie w północno-zachodniej części kraju oraz na Mazurach.

Oglądaj transmisję na żywo z gniazda rybołowów z Puszczy Barlineckiej.