Aktualności Aktualności

Powrót

Orientuj się w lesie!

Orientuj się w lesie!

W przeciągu ostatniego miesiąca w lasach pobliżu Poznania powstały dwie nowe trasy w ramach Zielonych Punktów Kontrolnych.

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) to koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów kontrolnych do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej. Dzięki dokładnej mapie można ćwiczyć orientację w terenie i przy okazji podziwiać piękno przyrody o każdej porze roku.

"Dla miliona mieszkańców Poznania i aglomeracji poznańskiej lasy są coraz ważniejszym miejscem spędzania czasu, miejscem odwiedzanym w celu rekreacji i odpoczynku. To właśnie w odpowiedzi na ich potrzeby we współpracy z innymi podmiotami tworzymy infrastrukturę, która sprawia, że okoliczne lasy są dostępnym i atrakcyjnym miejscem dla każdego"- mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. 

W niedzielę 25 czerwca na terenie leśnictwa Jezierce miało miejsce oficjalne podsumowanie realizacji projektu „Zielonych Punktów Kontrolnych w Nadleśnictwie Czerniejewo”. Inicjatorem projektu było Stowarzyszeniem Woda Góry Las, które we współpracy z Nadleśnictwem Czerniejewo oraz Gminą Pobiedziska zaprojektowało i wykonało trasy do orienteeringu. Punkty kontrolne zostały na stałe umieszczone w 18 lokalizacjach na terenie leśnictw Jezierce oraz Karw na powierzchni ok. 3 km2.

Z kolei w sobotę 8 lipca razem ze Stowarzyszeniem Poco Loco Adventure leśnicy z Nadleśnictwa Konstantynowo otworzyli nowy obszar Zielonego Punktu Kontrolnego w Żarnowcu. Obszar, który zostaje udostępniamy dla miłośników orienteeringu to powierzchnia 2,5 km², na której znajduje się 12 stałych punktów kontrolnych. 

Oba projekty zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Poznańskiego.

Zdjęcie przedstawia słupek z performatorem - mechaniczny kasownik z igiełkami. Autor: POCO LOCO

Projekt zachęca do rekreacyjnego lub sportowego przebycia wybranej trasy z mapą w ręku. Biegi na orientację to świetna forma aktywności fizycznej, polegająca na poszukiwaniu punktów zaznaczonych na mapie i trwale oznakowanych w terenie.

Więcej szczegółów oraz inne Zielone Punkty Kontrolne na terenie całej Polski znajdziesz na: www.zielonypunktkontrolny.pl

Udostępnione mapy posiadają czerwone linie łączące poszczególne punkty, które pełnią funkcję jedynie pomocniczą. Podczas odnajdywania kolejnych punktów kontrolnych użytkownik sam decyduje o sposobie i trasie dotarcia do kolejnego miejsca. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest więc dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji. Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.).

Dowodem dotarcia do każdego punktu kontrolnego jest odbicie wzoru za pomocą perforatora, który znajduje się na każdym słupku stanowiącym punkt kontrolny. Miejsce na odbicie wzoru znajduje się pod mapą.

Więcej informacji oraz materiały do pobrania dotyczące nowo otwartych Zielonych Punktów Kontrolnych można znaleźć na stronie: