Aktualności Aktualności

Powrót

O wilku mowa…

O wilku mowa…

Powiedzenie, które trwale gości w naszym języku miało w tym przypadku dosłowne znaczenie. W siedzibie Nadleśnictwa Oborniki gościliśmy członka Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. hab. Henryka Okarmę, autorytet w zakresie badań nad dużymi drapieżnikami (głównie wilk, ryś, niedźwiedź i żbik). Profesor zajmuje się również społecznym wymiarem ochrony i gospodarowania zasobami przyrodniczymi.

Wilk jest gatunkiem, o którym coraz częściej słyszymy z różnych stron naszego kraju. Jest też w Puszczy Noteckiej. Wg informacji przekazanych przez prof. Okarmę aktualny stan populacji krajowej wilka wynosi około 1400 osobników. Potencjał rozrodczy i dostępność bazy żerowej pozwala szacować zdolność zwiększania liczebności nawet o 30% rocznie.

Wilk lubi migrować. Przemieszcza się w watahach na dalekie odległości. W 2009 roku wilk Alan przebył przez Polskę ponad 1800 km!

Więcej informacji o wilku na terenie RDLP w Poznaniu znajdziecie w "Wierzę w leśne zwierzę"

Wyraźnie podkreślono, że wilk jako gatunek chroniony nie jest w Polsce zagrożony wyginięciem. Profesor zaznaczył, że brakuje pomysłu na zarządzanie populacją wilka w naszym kraju. Istotnych informacji dostarczyłby również monitoring tego gatunku. Trudno przewidzieć jak dalej będzie rozwijać się populacja bez czynników ograniczających.

W wykładzie oprócz pracowników Nadleśnictwa, uczestniczyli licznie zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu nadleśnictw, policji oraz straży pożarnej z Obornik i Szamotuł, władz lokalnych, nauki, lokalnej prasy oraz inni.

Spotkanie z profesorem H. Okarmą było okazją do promocji ostatniej monografii przyrodniczo-łowieckiej jego autorstwa. Całe spotkanie było rejestrowane i materiał końcowy zostanie wkrótce opublikowany na stronie Nadleśnictwa Oborniki. Zainteresowanych zachęcamy również do odwiedzenia portalu wilknet.pl poświęconego właśnie temu gatunkowi.