Aktualności Aktualności

Powrót

Jak szybko przywrócić las po huraganie?

Jak szybko przywrócić las po huraganie?

Uprzątnięcie tysięcy metrów drzew powalonych w trakcie tegorocznych nawałnic stało się nie dala wyzwaniem dla kilku nadleśnictw w Polsce, również dla Nadleśnictwa Czerniejewo. Trudności występują nie tylko przy usuwaniu połamanych i powywracanych drzew, ale także przy pomiarze drewna. Problemy sprawi też późniejsze zagospodarowanie powierzchni. Żeby poradzić sobie z tymi wyzwaniami, leśnicy sięgają po pomoc najnowocześniejszych technologii i potężnych maszyn.

Kiedy już połamane drzewa zostaną uprzątnięte, ułożone w stosy, odebrane, a część z nich wywieziona przez odbiorców - pozostają setki hektarów, na których leśnicy chcieliby jak najszybciej znów zobaczyć drzewa. Samo usunięcie złomów i wywrotów to dopiero początek. Na powierzchniach poklęskowych zalegają większe ilości niż zazwyczaj pozostałości po zrębowych. Podczas pozyskania drewna po przejściu huraganu zostaje dużo fragmentów drewna i gałęzi, z których już nic nie da się zrobić. Pozostawienie ich na powierzchni do momentu samoistnego rozkładu wiąże się z latami oczekiwana na odnowienie oraz groźbą gradacji szkodników, które mogą stanowić zagrożenie dla drzewostanów nieuszkodzonych przez huragan.

Odpowiedzi na pytanie: ”Jak szybko przywrócić las?” leśnicy szukali podczas pokazu zorganizowanego na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo. W trakcie pokazu zobaczyć można było jak pracuje: gigantyczny rozdrabniacz – Raptor800. Jest to ciągnik gąsienicowy w zestawie z rozdrabniaczem przeznaczony do pracy w bardzo ciężkich warunkach terenowych. Przystosowany jest do rozdrabniania gałęzi, drewna oraz drzew stojących.

Praca tej maszyny może być alternatywą dla spychania gałęzi na wały albo pozyskiwania zrąbków na cele energetyczne. Zaletą rozdrabniania jest to, że materia organiczna szybciej się rozkłada i wraca do gleby, dzięki czemu jest łatwo dostępna dla młodego pokolenia lasu. Po takim przygotowaniu powierzchni w zależności od lokalnych warunków można już wprowadzić frez leśny, pług dwuodkładnicowy z pogłębiaczem albo pług aktywny jednotalerzowy z pogłębiaczem. Następnym etapem jest już tylko sadzenie – ręczne lub za pomocą sadzarki.

Choć pracy z uprzątaniem powierzchni poklęskowych jest jeszcze mnóstwo, już teraz trzeba planować jak odnowić te obszary.

Powierzchnia przed i po rozdrabnianiu pozostałości pozrębowych