Wydawca treści Wydawca treści

100 -lecie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu

Rok 2020 to wyjątkowy czas dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. 31 stycznia będzie obchodzić swoje 100-lecie. W związku z tym na cały rok Wielkopolscy leśnicy zaplanowali szereg wydarzeń oraz atrakcji.

Setny jubileusz to wyjątkowa rocznica, którą planujemy celebrować przez cały rok. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń, które dla Was przygotowaliśmy. 

Znajdziecie tam między innymi: wystawę "Las - Ludzie - Tradycja", akcje sadzenia lasu, m.in. "1000 drzew na minutę" oraz #SadziMY z prezydentem Andrzejem Dudą, a także pikniki, biegi i festyny.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięć będą pojawiać się na naszej stronie w zakładce wydarzenia, zachęcamy do śledzenia nas w roku jubileuszowym. 

Gwarantujemy, że nuda Wam z nami nie grozi! 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników. Lasy Państwowe ogłaszają konkurs, który zwraca uwagę na leśne pochodzenie drewna.

Ołtarz Witta Stwosza, małopolskie kościoły UNESCO czy częstochowska ikona Matki Bożej – to najcenniejsze zabytki polskiej kultury i fundament narodowego dziedzictwa. Wszystkie powstały z udziałem drewna. Takich przykładów cennej architektury i dzieł sztuki wykonanych z drewna mamy w Polsce wyjątkowo dużo. Ale drewno jest też surowcem wykorzystywanym w budowie całkowicie współczesnych obiektów. Projekty, które przy okazji konserwacji tego typu obiektów lub powstawania nowych konstrukcji będą promowały drewno mają szansę na wsparcie Lasów Państwowych.

Konkurs „Drewno jest z lasu” ma na celu promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcę tego surowca. Nośnikiem gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej będą obiekty architektury drewnianej.

Udział w konkursie mogą wziąć organizacje pozarządowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządy i ich jednostki organizacyjne. Adresatem przedsięwzięcia są też parafie i osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych działające legalnie na terenie Polski.

Podmioty chętne, by wziąć udział w konkursie powinny przygotować i złożyć projekt, który oceni komisja konkursowa. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, a po wywiązaniu się z zadeklarowanego zadania, uzyska dofinansowanie.

Wnioski w konkursie można przesyłać na adres: konkurs.drewno@cilp.lasy.gov.pl  do końca sierpnia, a realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do listopada br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się przy okazji prac konserwatorskich czy wykonywania inwestycji, nie zaś sam techniczny projekt inwestycji.

„Drewno jest z lasu” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane kołom gospodyń wiejskich i klubom sportowym.