Widok zawartości stron
W ptasiej dolinie
Wśród wielu atrakcji, które oferuje Nadleśnictwo Antonin, trudno wybrać tą najważniejszą. Znajdą tu coś dla siebie przyrodnicy, zwłaszcza miłośnicy ptaków, turyści podążający tropem zabytkowych dworków i arystokratycznych rodów a także wszyscy sympatycy lasu korzystający z jego dóbr, bogactwa grzybów i jagód.
Przez niezwykłe walory przyrodnicze, krajoznawcze czy kulturowe Nadleśnictwo Antonin stanowi ważny punkt na mapie turystycznej Wielkopolski. Równie bogata jest oferta edukacyjna, skierowana dla odbiorców w każdym wieku, tych indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Oprócz rozbudowanej infrastruktury składają się na nią przede wszystkim cykliczne wydarzenia organizowane wspólnie ze szkołami z regionu. W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy Was do kontaktu z edukatorem (dane na dole strony) jak i wirtualnego spaceru po Nadleśnictwie Antonin.
Edukacja z historią w tle
Najważniejszym obiektem edukacyjnym jest Ośrodek Edukacji Leśnej „Domek Wilhelma". Specjalnie do tego celu zaadoptowano budynek, który stanowił fragment rezydencjonalnego założenia księcia Antoniego Henryka Radziwiłła z lat 20-tych i 30-tych XIX wieku w Antoninie. Na zabytkowe założenie składały się m.in.: pałacyk myśliwski, leśniczówka (obecnie siedziba nadleśnictwa), tzw. „Ogrodówka", stajnia - wozownia i szkoła. Budynek wzniesiony został dla księcia Wilhelma i jego gości w końcu lat 30-tych XIX wieku, w tzw. stylu szwajcarskim z elementami klasycystycznymi. Później pełnił rolę oficyny i kuchni pałacowej.
Rozległe uroczyska leśne w okolicy Antonina należały m.in. do Leszczyńskich, Jana Jerzego Przebendowskiego, a od połowy XVIII w. do 1939 r. do wielkopolskiej linii Radziwiłłów. Duże kompleksy leśne w tej części doliny Baryczy były ważnym źródłem dochodu (obok hodowli karpi w kilkudziesięciu stawach rybnych i uprawy roli w folwarkach), stanowiąc od czasów Polski przedrozbiorowej ważną gałąź gospodarki.
Remont budynku nadleśnictwo zakończyło wiosną 2007 roku. Na parterze powstały dwie sale multimedialne oraz pomieszczenie gospodarcze, a na piętrze cztery pokoje gościnne z łazienkami oraz oddzielnym aneksem kuchennym. Przy Domku Wilhelma wybudowano również dwie leśne wiaty dydaktyczne z kominkiem grillowym. Kilkanaście metrów od zadaszeń goście mogą skorzystać również z tradycyjnego miejsce na ognisko.
Izba przyrodniczo-leśna w poradziwiłłowskim zabytkowym budynku „Ogrodówka" to kolejny atrakcyjny element edukacyjnej infrastruktury. Wyposażono ją w stałą wystawę pn. „Spotkanie z lasem", która jest podzielona na cztery działy tematyczne: świat roślin, świat zwierząt, przemysł drzewny i ochronę przyrody. Zadaniem ekspozycji jest umożliwienie nauczycielowi samodzielne przeprowadzenie zajęć na wybrany temat, dostosowany do zainteresowań i możliwości uczniów. Nadleśnictwo udostępniło również opracowany przewodnik metodyczny po wystawie i zeszyt ćwiczeń dla uczniów. Przy budynku Izby „Ogrodówka" usytuowano również leśną wiatę dydaktyczną.
Ptasia Dolina
Zapraszamy nad wielkopolską „Biebrzę" – Dolinę Baryczy, krainę 130 stawów, torfowisk, mokradeł i malowniczych lasów. Te największe i najstarsze w Polsce są powszechnie znane – Stawy Milickie i Przygodzickie. Ale największą sławę Dolinie Baryczy przyniosło uznanie tego obszaru za jedno z najcenniejszych obszarów ptasich w Europie. Objęto go Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000 pod nazwą „Dolina Baryczy" oraz umieszczono na liście najcenniejszych obszarów wodno-błotnych, objętych międzynarodową Konwencją RAMSAR.
Od 1996 roku obszar ten funkcjonuje jako Park Krajobrazowy „Doliny Baryczy", który jest jednym z największych obszarowo parków krajobrazowych w Polsce. Jego powierzchnia wynosi ponad 87 tys. ha, z czego prawie 14,5 tys. ha znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Antonin, należącego do Leśnego Kompleksu Promocyjnego LKP „Lasy Rychtalskie".
Pod względem bogactwa gatunków ptaków można go śmiało porównać z Doliną Biebrzy. Stwierdzono tu blisko 300 gatunków ptaków, w tym około 170 gatunków lęgowych. Odnotowano aż 48 spośród 70 gatunków ptaków, które znalazły się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Dolina ma przede wszystkim kluczowe znaczenie dla ptaków wodno-błotnych, których koncentracje na tym terenie liczą ponad 20 000 osobników. Możemy obserwować tu bogactwo siewkowców – czajki, rycyka, kulika wielkiego, kaczek – w tym podgorzałki, płaskonosa, czy też łabędzi krzykliwych. W okresie jesienno-zimowym można zobaczyć tylko na jednym stawie do 100 bielików.
Wiele ciekawych gatunków zaobserwujemy z platformy widokowej,
przygotowanej przez Nadleśnictwo Antonin, a usytuowanej przy stawie Trzcielin Nowy. Jest to wielka atrakcja, również ze względu na urokliwą panoramę kompleksu Stawów Przygodzickich znajwiększym z nich – Trzcielinem Wielkim. Wieża obserwacyjna do coraz bardziej popularnego birdwatchingu powstała w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, staraniem dawnego wojewódzkiego konserwatora przyrody w Kaliszu i Nadleśnictwa Antonin.
Tropem królewskich dębów
Ptaki to nie jedyna atrakcja Doliny Baryczy. Na terenie Nadleśnictwa Antonin szczególne miejsce zajmują okazałe pomniki przyrody. W okolicach Antonina istnieje drugie co do liczebności, po dębach rogalińskich, skupisko okazałych dębów szypułkowych. Liczy sobie około 250 osobników. Antonińskie lasy skrywają również najstarszego (około 460 lat i 710 cm obwodu mierzonego na wysokości 1,3 m) i największego (obwód 840 cm) króla drzew. Dąb Jan jest największym zabytkowym dębem w całej Dolinie Baryczy.
Aplikacja „Ścieżka Antonin" oraz strona internetowa www.sciezkaantonin.pl powstały, aby umożliwić lepsze poznanie walorów rezerwatu „Wydymacz" – jednego z niewielu miejsc w Wielkopolsce, w którym można podziwiać las w stanie bliskim naturalnemu.
Dolina skrywa wiele ciekawych miejsc, jednym z nich jest Rezerwat Wydymacz. Zobaczymy w nim sporo drzew pomnikowych, w tym sosen w wieku 200-250 lat. Po historii rezerwatu i jego leśnych mieszkańcach oprowadza ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Antonin, o długości 2,5 km, wzbogacona w 14 przystanków z tablicami dydaktycznymi. W celu umożliwienia lepszego poznania tego cennego obszaru opracowano mobilną aplikację „Ścieżka Antonin", którą można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej www.sciezkaantonin.pl. Każdy turysta i miłośnik przyrody znajdzie tu mnóstwo interesujących informacji dotyczących nie tylko Rezerwatu Wydymacz ale i Doliny Baryczy a także wielu ciekawostek historycznych, w tym Radziwiłłach związanych z Antoninem. Wirtualny przewodnik został zaprogramowany tak, aby sam opowiadał gościom o kolejnych, niezwykłych przystankach na trasie. Punktem centralnym rezerwatu jest Staw Wydymacz o powierzchni około 10 ha. Rezerwat, utworzony w 1987 roku, chroni wiele ciekawych gatunków roślin, rosną tu m.in. wiciokrzew pomorski i wawrzynek wilczełyko.
Przebieg ścieżki jest nieregularny i dostosowany do lokalnych warunków, ma ona częściowo zamknięty kształt, a jej początek i koniec znajduje się przy Izbie przyrodniczo-leśnej „Ogrodówka" na terenie siedziby Nadleśnictwa Antonin.
Dane teleadresowe:
Nadleśnictwo Antonin - edukator Marta Żarnowska
Antonin, ul. Wrocławska 11, 63–421 Przygodzice
e-mail: antonin@poznan.lasy.gov.pl
e-mail: marta.zarnowska@poznan.lasy.gov.pl
www.antonin.poznan.lasy.gov.pl
www.sciezkaantonin.pl
Facebook: @nadlesnictwo.antonin
tel. 574 021 608