Leśne warsztaty

Nauka i zabawa w jednym ? Czy to możliwe ? Tak! Z naszymi leśnymi warsztatami. Z każdego odcinka dowiesz się czegoś nowego i przygotujesz coś super. Gwarantujemy świetną zabawę nie tylko dla najmłodszych.

Zastanawialiście się kiedyś jak pachnie las ? Teraz, kiedy siedzimy w domu, każdy z Nas wspomina ten zapach z nostalgią. Nie martwcie się, jeszcze będziemy mogli spotkać się w lesie, a teraz zostańmy w domu.

A żeby przywołać odrobinę zapachu lasu mamy dla Was pewną propozycję,

Dzięki fitoncydom produkowanym przez drzewa, czyli substancjom czynnym w leśnym powietrzu występuje nawet 70 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w miejskim. Ponadto do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych. Wytwarzane przez drzewa zapachy i olejki eteryczne kojąco wpływają na nasz umysł i ciało.

Musujące kule do kąpieli o zapachu lasu !

Będziemy potrzebować:
  • 80 g sody oczyszczonej
  • 40 g kwasku cytrynowego
  • 1 łyżkę (5ml) oliwki dla dzieci
  • barwniki, oczywiście naturalne
  • leśne, naturalne olejki zapachowe
  • wodę w spryskiwaczu
  • foremki do kul lub foremki do lodu

Przygotowanie:

Do miski wsypać sodę oczyszczoną oraz kwasek cytrynowy, następnie pipetą dolać oliwkę i wymieszać. Można spryskać odrobiną wody, lecz trzeba uważać, żeby soda się nie pieniła. Następnie dodajemy barwnik oraz olejek zapachowy i mieszamy wszystkie składniki. Przekładamy do foremek, odkładamy na gorący kaloryfer i czekamy 1,5 godziny. 

 

Pamiętajcie, aby barwniki i olejki były naturalne, można je kupić w sklepie zielarskim - najlepiej przez internet.

Dla dociekliwych: Tosia występuje w koszulce „Pomocnik Leśnika” to jedna z nagród w projekcie „Zostań Pomocnikiem Leśnika” prowadzonym przez naszych przyjaciół leśników z południa Polski.

Więcej o pomocnikach leśników znajdziecie na stronie

Wielkanocne warszaty

Tym razem nauczymy Cię jak zrobić wiosenne dekoracje do swojego domu, nie tylko na Wielkanoc. Złote jaja, nietypowe świeczki oraz baranka. Rzeczy, które będą ci potrzebne:

wytłaczanki do jajek,
skorupki po jajkach
teelighty,
nasiona rzeżuchy lub owsa,
waciki kosmetyczne,
nożyczki,
złotą farbę w spray,
gałązki bukszpanu, forsycji, opcjonalnie inne rośliny, które znajdziecie w ogrodzie, doniczce,
garnuszek do roztopienia wosku,
rękawiczki,
woda,
rolka od papieru toaletowego,
flamaster

I do dzieła !

Leśne drzewa

Jeśli nie boisz się pobrudzić rączek to te warsztaty są w sam raz dla Ciebie !

Nasza koleżanka leśniczka Joanna Oleszyńska-Niżniowska z Nadleśnictwa Przedborów wraz ze swoimi dziećmi w ramach akcji #ZostańWDomu przygotowała karty pracy, w których sami możecie stworzyć własne drzewka !

Wystarczy odrobina farby, głowa pełna pomysłów i do dzieła.

Jeśli nie wiecie od czego zacząć, warto najpierw obejrzeć filmik z instrukcją, a także fragmentem książki "Drzewa", autorstwa Wojciecha Grajkowskiego.

 

  

Leśne tropy

Zadebiutowaliśmy także na antenie TVP2 ! Nasz niezastapiony duet, w Wesołej Nauce, Gosia&Tosia, pokazuję jak rozpoznać tropy zwierząt w lesie. Jest to niezmiernie przydatna wiedza, a podczas pobytu w lesie można pobawić się w małego detektywa. A oto klucz do rozpoznawania tropów. 

Leśne lustra

Kolejny raz nasz ulubiony leśny duet wyczaruje piękne wiosenne ozdoby i lusterka, a także opowie o 30 000 zastosowań drewna oraz o tym jakie tajemnice można wyczytać z plastra.

Owocowo-warzywne sowy 

DIY Nietoperze

Brzozowe cudeńka 

Mydło lasem pachnące

Dla najmłodszych mamy nie lada gratke, historia żubra Pompika opowiedziana przez nasze cudowne leśniczki Małgosię i Karolinę oraz uroczą Tosię. 

O miodku i skrzypcach

Tosia i Gosia mówią o drzewach

Leśny Savoir Vivre

Sarna to nie żona jelenia

Wesoła Nauka Gosi i Tosi 

#Zostań w domu

Mamy nadzieję do zobaczenia!