Web Content Display Web Content Display

Zaloguj się do... lasu!

Jesteście miłośnikami lasu, przyrody a może leśnictwa? Chcielibyście śledzić na bieżąco wydarzenia w lesie? Zapraszamy na naszego Fanpage-a oraz naszych nadleśnictw. Znajdziecie tam codzienną porcję leśnych ciekawostek.

1. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu (@RDLPwPoznaniu)

2Nadleśnictwo Antonin (@nadlesnictwo.antonin)

Wśród wielu atrakcji, które oferuje Nadleśnictwo Antonin, trudno wybrać tą najważniejszą. Znajdą tu coś dla siebie przyrodnicy, zwłaszcza miłośnicy ptaków przemierzający Dolinę Baryczy, turyści podążający tropem zabytkowych dworków i arystokratycznych rodów a także wszyscy sympatycy lasu korzystający z jego dóbr, bogactwa grzybów i jagód. Przez niezwykłe walory przyrodnicze, krajoznawcze czy kulturowe Nadleśnictwo Antonin stanowi ważny punkt na mapie turystycznej Wielkopolski. Więcej o tym terenie przeczytacie w naszym przewodniku w zakładce Turystyka.

Fanpage nadleśnictwa to nie lada gratka dla wszystkich miłośników fotografii i filmów. Koniecznie polajkujcie a w zamian otrzymacie codzienną porcję leśnych kadrów prosto z antonińskich lasów. Dzięki specjalnie zamontowanym fotopułapkom będziecie mogli śledzić zachowania zwierzyny, poznać jej zwyczaje. Bądźcie jednak czujni, gdyż oprócz pospolitych saren czy dzików może zaskoczyć Was spotkanie z wilkiem, który ostatnimi czasy zagościł na tych pięknych terenach. Wpiszcie na Facebooku @nadlesnictwo.antonin i podążcie tropem leśnych zwierząt.

3. Nadleśnictwo Gniezno (@NadlesnictwoGniezno)

4. Nadleśnictwo Grodziec (@GrodziecNadlesnictwo)

5. Nadleśnictwo Grodzisk (@nadlesnictwogrodzisk)

6. Nadleśnictwo Góra Śląska (@nadlesnictwo.goraslaska)

7. Nadleśnictwo Jarocin (@NadlesnictwoJarocin)

Chcesz zorganizować wydarzenie okolicznościowe? A może szukasz leśnej bazy noclegowej lub miejsca na kolonie. Zapraszamy na Fanpage Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie. To idealnie miejsce do planowania różnego rodzaju szkoleń, spotkań, zjazdów, kolonii, konferencji, przyjęć, bankietów, tzw. "imprez integracyjnych". Wpisz w przeglądarkę FB Leśny Ośrodek Szkoleniowy.

Jeśli nie macie na co dzień możliwości obcowania z lasem i jego niezwykłymi mieszkańcami a marzycie o takiej wyprawie lecz nie wiecie dokąd się udać. Koniecznie polajkujcie fanpage Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, Nadleśnictwa Jarocin. Wystarczy, że wpiszecie w facebookową przeglądarkę @NadlesnictwoJarocin. Edukator Marek Dobroczyński roztoczy przed Wami świat wyjątkowego miejsca w Wielkopolsce - czeszewskiego lasu z zabytkowym ośrodkiem edukacyjnym położonym w starorzeczach Warty oraz najstarszego rezerwatu w Wielkopolsce. Codziennie specjalnie dla Was publikuje mnóstwo ciekawostek, tych związanych lasem i leśnictwem a przede wszystkim z jego pracą podleśniczego. Ten profil to również wywiady z ciekawymi ludźmi, relacja z zajęć edukacyjnych a przede wszystkim dużo pozytywnej energii prosto z lasu.

Chodząc po lesie często napotykamy na różnego rodzaju znaki, linie, kropki, paski namalowane na drzewach. Wśród nich są również strzałki kierunkowe koloru pomarańczowego z cyfrą bądź liczbą. W ten sposób oznakowana jest droga przeciw pożarowa (ppoż). Drogi, które są kwalifikowane do tej grupy muszą utrzymać na sobie bardzo duży ciężar – średni samochód pożarniczy przygotowany do akcji waży około 16 ton. Dlatego każda droga p.poż musi spełniać odpowiednie parametry techniczne.

8. Nadleśnictwo Kalisz (@kalisznadlesnictwo)

9. Nadleśnictwo Konstantynowo (@konstantynowo)

Profil opowiadający o leśnych krzewach to jeden z cyklicznych wątków prowadzony przez inne facebookowe nadleśnictwo - Konstantynowo. Lecz to nie jedyne ciekawostki. Znajdziecie tam wiele tematów związanych z codzienną pracą leśników. Wpiszcie @konstantynowo, by dowiedzieć się co tak naprawdę w lesie piszczy! Między innymi o tym, z jakim to przyrządem leśniczy chodzi po lesie i dlaczego?

Podczas codziennej pracy dla leśniczego ważne są dwie rzeczy: sprawne auto, dzięki któremu szybko dojedzie z jednej części leśnictwa do drugiej oraz rejestrator. Czym jest rejestrator? To taki mobilny komputer ze specjalnym oprogramowaniem, które pomaga leśniczemu w pracy. W rejestratorze leśniczy wprowadzi wymiary stosu drewna, które następnie automatycznie zostaną przeliczone na metry sześcienne, znajdzie mapę lasu, zaznaczy określone punkty na tej mapie, wyśle transfer do nadleśnictwa z informacją ile i jakiego drewna pozyskał oraz sprawdzi wiek drzewostanu. A to tylko kilka z funkcji tego niewielkiego urządzenia. Bez rejestratora leśniczy nie wyobraża sobie już dzisiaj pracy.

10. Nadleśnictwo Koło (@NadlesnictwoKolo)

Czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach! To tylko jedna z ciekawostek publikowanych na Fanpage tego Nadleśnictwa. A dotyczy unikatowych megalitycznych grobowców. Piękne zdjęcie tytułowe to z kolei widok z dostrzegalni na malownicze, jesienne lasy tego obszaru. Na profilu znajdziecie również informacje i relacje z akcji edukacyjnych oraz wydarzeń sportowych. Nadleśnictwo przygotowało dla Was m.in. specjalne trasy biegowe. Nie ma na co czekać. Polajkujcie profil Nadleśnictwa Koło!

Słowo piramidy kojarzy się dla większości z nas z Egiptem. Tak się jednak składa, że mało albo i bardzo mało mówi się o piramidach, które powstały na terenie Polski. Mało tego… Są to piramidy – albo inaczej – grobowce megalityczne które były na naszych ziemiach zanim powstała budowla w Stonehange, czy piramidy w Egipcie. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat! Nazwa "megalit" wywodzi się z języka greckiego i oznacza dosłownie "wielki kamień"
(megas - wielki, lithos - kamień). Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się 6 takich grobowców. Pięć z nich odnajdziecie w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska) , jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Oba obszary stanowią Park Kulturowy Wietrzychowice, utworzony na podstawie uchwały Rady Gminy Izbica Kujawska w 2006 roku. Od 2014 teren Parku dzierżawiony jest od nadleśnictwa przez MGOK w Izbicy Kujawskiej.

11. Nadleśnictwo Łopuchówko (@nadlesnictwo.lopuchowko)

Z kolei o tym dlaczego żołędzie są ważne nie tylko dla leśników opowiada Karolina Prange, edukator z Nadleśnictwa Łopuchówko. Profil obejmuje dwa niezwykle atrakcyjne miejsca, Ośrodek Edukacji Leśnej "Łysy Młyn" w Biedrusku oraz Ośrodek Edukacji Leśnej "Dziewicza Góra". To nie lada atrakcja zwłaszcza dla mieszkańców Poznania. Osoby szukające miejsca na aktywny wypoczynek powinny zainteresować się zwłaszcza Dziewiczą Górą. Lajkując @nadlesnictwo.lopuchowko nigdy już nie przegapicie bowiem żadnego ważnego wydarzenia sportowego. Z kolei wszystkich nauczycieli z grupami w każdym wieku zapraszamy do niezwykłego zabytkowego starego młyna, który to obiekt został specjalnie dla Was przebudowany. Koniecznie dowiedźcie się co skrywa! A poniżej jeden z jesiennych postów - ciekawostek na temat mąki z żołędzi!

Oprócz dzików i wiewiórek żołędzie zjadają także myszy, nornice, popielice, sójki i dzięcioły. Od wieków stanowiły też ulubiony pokarm trzody chlewnej. W średniowieczu wartość lasu liczono nie według ilości drewna, ale liczbą świń jaką można było w nim wyżywić, przy czym na utuczenie jednego wieprza trzeba było 25 dorosłych dębów! Żołędzie spożywali również ludzie. W czasie nieurodzaju mielono je i dodawano do mąki. Dziś dąb – „Król Drzew" cieszy się największym zainteresowaniem dzieci. I tak od żołędzi dotarliśmy do mąki żołędziowej. Oto przepis: Żołędzie rozłupujemy tłuczkiem do mięsa lub dziadkiem do orzechów. Żołędzie zawierają mnóstwo tanin, które nadają im gorzki smak. Wobec tego trzeba zalać je gorącą wodą, dodać łyżkę sody (lub popiołu) i zostawić na noc. Wypłukać i następnego dnia powtórzyć proces. I jeszcze raz ponownie na trzeci dzień. Do wody będą przechodziły brązowo zabarwione taniny odpowiedzialne za gorycz. Im lepiej będą wyługowane, tym łagodniejszy będą miały smak. Odgoryczone żołędzie należy wypłukać i zmielić w blenderze. Potem wysuszyć najlepiej w piekarniku nastawionym na 50°C. Po wysuszeniu ponownie zmielić, najlepiej użyć młynka do zbóż, gdyż wysuszone żołędzie już są raczej twarde. Wypróbujcie powyższy przepis, a z przygotowanej mąki upieczcie chleb, ciasto. Czekamy na zdjęcia waszych ciekawych wypieków.

12. Nadleśnictwo Oborniki (@oborniki.nadlesnictwo)

13. Nadleśnictwo Pniewy

Znacie powiedzenie "mróz trzaskający"? Prawdopodobnie wzięło się ono od zjawiska, głośnego pękania pni drzew w skutek dużych mrozów. Z uwagi na to, że drewno słabo przewodzi ciepło (co stawia go w czołówce materiałów izolacyjnych), temperatura wewnątrz pnia jest wyższa niż na zewnątrz, co podczas szybkiego jej spadku skutkuje naprężeniami. Tkanka kallusowa z roku na rok zasklepia powstałe pęknięcie i tworzy się tzw. listwa mrozowa, traktowana przez brakarzy oraz drzewiarzy jako poważna wada drewna, znacznie ograniczająca jego możliwość przerobu. Najbardziej podatne na pękanie są taki gatunki jak dąb, jesion czy wiąz.

To tylko jedna z bardzo wielu ciekawostek publikowanych na fanpage Nadleśnictwa Pniewy. Wpiszcie na Facebooku Nadleśnictwo Pniewy i bądźcie na bieżąco z pracą leśników.

14. Nadleśnictwo Przedborów (@nadlesnictwo.przedborow)

15. Nadleśnictwo Sieraków  

16. Nadleśnictwo Syców (@arboretumsycow)

17. Nadleśnictwo Taczanów 

18. Nadleśnictwo Turek (@nadlesnictwo.turek)

19. Nadleśnictwo Włoszakowice (@nadlesnictwo.wloszakowice)