O kampanii

Używamy je od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii. Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zaprasza na wydarzenie „Z drewna. Festiwal doświadczeń".

Program Festiwalu

Doświadczenia, warsztaty, pokazy, wystawy konkursy i wydarzenia sportowe. Wszystkie aktywności, które dla Was przygotowaliśmy łączy... drewno! Będzie zabawnie, naukowo a przede wszystkim edukacyjnie. To również niepowtarzalna okazja do podziwiania rękodzielników w pracy, poznania zastosowań i właściwości drewna a także do rozmów z niezwykłymi gośćmi. Dla uczestników edukatorzy leśni przygotowali konkursy z upominkami, wykonanymi wyłącznie z drewna! Zapraszamy!

Do pobrania

Wszystko to co powinniście wiedzieć o drewnie w jednym miejscu. Z naszego folderu dowiecie się dlaczego drewno jest surowcem doskonałym, skąd się bierze, dlaczego nigdy go nie zabraknie, komu jest potrzebne oraz jakie ma właściwości i zastosowania w naszym codziennym życiu. To obowiązkowy przewodnik dla osób chcących żyć ekologicznie i zdrowo!

Skąd się bierze drewno?

Drewno jako materiał o wszechstronnym zastosowaniu, od tysięcy lat było i jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. Czy wiecie jednak skąd się bierze? Jak wygląda pozyskanie i odtwarzanie tego surowca. Kto dba, by lasów i drewna nigdy nie zabrakło, chroniąc jednocześnie zasoby przyrodnicze i zachowując je dla przyszłych pokoleń?

Kto korzysta z drewna?

Drewno ma wiele zalet. Jest surowcem trwałym, ekologicznym i odpornym. Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie.

Drewno jest źródłem energii

Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.

Produkty z drewna

Trudno sobie wyobrazić świat bez drewna. Drewniane domy, meble, które nas otaczają czy papier…, drewno jest obecne w każdym momencie i miejscu naszego życia. Ocenia się, że ma ponad 30 tysięcy zastosowań. W czym kryje się jego sekret, jakie właściwości sprawiają, że jest wyjątkowe, niepowtarzalne a przede wszystkim niezastąpione, i to pomimo postępującego rozwoju nowoczesnych technologii?

Vademecum gatunków

Drewno ma wiele wyjątkowych cech. Może być twarde lub elastyczne, wytrzymałe niczym stal ale i miękkie, ulegając dłutu rzeźbiarza, doskonale izoluje od ciepła ale i ogrzewa. Każde jest inne, każde doskonałe. Przez swoją różnorodność znajduje wiele zastosowań w życiu codziennym. Towarzyszy nam od narodzin, drewnianych kołysek i dziecięcych zabawek po dojrzałość, gdy odpoczywamy w drewnianym domu, na takowym bujanym fotelu, wpatrując się w iskrzące drwa w kominku, zaczytani w ulubioną książkę...

Fotorelacja z wydarzenia

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszej edycji wydarzenia "Z drewna. Festiwal doświadczeń", które odbyło się 4 czerwca w Paku Miejskim w Sycowie.

I edycja Festiwalu

Zaciekawić, bawić ale i inspirować do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi, to jeden z celów dydaktycznych zakończonego wczoraj Festiwalu doświadczeń. Wszystkich wystawców, pomimo swojej różnorodności łączył wspólny mianownik - drewno. Festiwal, którego głównym celem jest promocja drewna i zrównoważonej gospodarki leśnej był wspaniałą przygodą, podróżą w zaczarowany świat ekologicznego, odnawialnego surowca, i to zarówno dla uczestników jak i organizatorów.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Sporządzono Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane

Od 1 kwietnia br. obowiązuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu III edycja WŁPH. Dokumenty zatwierdzono na okres 10-letni, do marca 2027 r. Plany sporządza dyrektor RDLP w Poznaniu w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa i Polskim Związkiem Łowieckim.

Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane nierozerwalnie powiązane są z koncepcją rejonów hodowlanych. Głównym celem łowieckich rejonów hodowlanych jest wdrożenie idei wielkoobszarowego planowania w gospodarce łowieckiej. Rejony hodowlane to obszary obejmujące swym zasięgiem całoroczne areały bytowania lokalnych populacji zwierzyny. Granice rejonów są wyznaczane z uwzględnieniem lokalizacji wszystkich kompleksów leśnych i naturalnych ciągów migracyjnych zwierząt.  Dla każdego rejonu hodowlanego WŁPH sporządzany jest oddzielnie.

Gospodarka łowiecka w Polsce prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie „Prawo łowieckie", w oparciu o Roczne Plany Łowieckie i Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane.

Pierwsze historyczne WŁPH zostały opracowane w 1998 roku i obowiązywały w okresie od roku 1998 do roku 2007, czyli przez dziewięć lat – zgodnie z dyspozycją zawartą w rozporządzeniu Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Następne WŁPH  sporządzono na okres 10-letni (od 01.04.2007 r. do 31.03.2017 r.). Aktualnie powstała III edycja WŁPH na okres 10-letni (od 01.04.2017 r. do 31.03.2027 r.).

Opracowanie planów wieloletnich poprzedzone było analizą i oceną realizacji zadań wynikających z poprzedniego dziesięciolecia. Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny, zawierają wiele szczegółowych danych, między innymi: wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania, opis struktury płciowej zwierzyny grubej, opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.

Nadzór nad realizacją Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego zapewnia Koordynator Rejonów Hodowlanych.

Zawarto w nich ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, zamieszczono powierzchnię obszarów obsianych lub obsadzonych roślinami stanowiącymi żer dla zwierzyny (poletek łowieckich), obliczono powierzchnię zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych, ilość pasów zaporowych i ich łączną długość wyrażoną w kilometrach. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.