Asset Publisher
Pokaz filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”
Film Jacka Frankowskiego został wyprodukowany przez Lasy Państwowe. Pokaz poprzedzi prelekcja dyrektora poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr. hab. Rafała Reczka. Organizatorami wydarzenia są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.
Producentem filmu nie bez powodu są Lasy Państwowe – ojciec tytułowej bohaterki, Wacław Siedzik, był bowiem leśnikiem. Młoda Danuta spędzała w jego leśniczówce w Olchówce wiele czasu, zanim przeniosła się do pobliskiej Narewki, gdzie od 1944 roku była kancelistką w miejscowym nadleśnictwie. Tam też nawiązała kontakty z podziemiem niepodległościowym. Na przełomie 1945 i 1946 roku pracowała pod fikcyjnym nazwiskiem w Nadleśnictwie Miłomłyn. W czerwcu 1946 roku dołączyła do oddziału „Łupaszki", zostając – ze względu na przeszkolenie medyczne, jakie posiadała – sanitariuszką.
W filmie ukazano m.in. skomplikowane i tragiczne losy rodziny „Inki", która bardzo wcześnie, bo jako 15-letnia dziewczyna, została osierocona. Oboje rodziców straciła w 1943 roku – Niemcy rozstrzelali jej matkę, Eugenię we wrześniu tego roku w lesie pod Białymstokiem. Ojciec Siedzikówny – zesłaniec syberyjski, zmarł trzy miesiące wcześniej w Teheranie jako żołnierz Armii Andersa. W dokumencie wykorzystano relacje weteranów AK-WiN oraz członków rodziny „Inki", do których dotarł od lat zajmujący się losami sanitariuszki historyk z gdańskiego oddziału IPN – Piotr Szubarczyk. Jednym z rozmówców jest wuj Siedzikówny, Brunon Tymiński.
Reżyser filmu – Jacek Frankowski zajmuje się nie tylko dokumentacją filmową, ale jest też rysownikiem-karykaturzystą. W 2010 roku nakręcił film „Martyrologia leśników. Katyń, Sybir, Kresy".
22 marca 2017, godz. 17:00, Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38
WSTĘP WOLNY
Osoby zainteresowane udziałem w pokazie proszone są o kontakt z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej: marta.sankiewicz@ipn.gov.pl