Asset Publisher Asset Publisher

Europejskie dni ptaków

Dołącz do nas i obserwuj ptaki w najbliższy weekend w ramach Europejskich Dni Ptaków.

Już za kilka dni rozpoczną się Europejskie Dni Ptaków, wydarzenie corocznie organizowane w pierwszy weekend października. Głównym organizatorem w Polsce z ramienia BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 3600 osób z całej Polski a wynik obserwacji -  ponad 250 tys. osobników z prawie 200 gatunków ptaków klasyfikował nasz kraj na 5 miejscu w Europie. Głównym miejscem spotkania był „Ptasi Piknik" na Mierzei Wiślanej, zorganizowany przez Stowarzyszenie Drapolicz i Nadleśnictwo Elbląg.

Europejskie Dni Ptaków to doskonały moment, by pod okiem specjalistów jak i na własną rękę obserwować wielką jesienną wędrówkę ptaków. To też ostatni moment, by zobaczyć towarzyszących nam większość roku ptasich wędrowców. Najliczniej obserwowanym gatunkiem 2013 roku była zięba z blisko 47 000 rekordów. Na drugim i trzecim miejscu naliczono szpaka i bogatkę. Co roku obserwuje się również wiele rarytasów. Największą sensację w 2013 roku wzbudził na Mazowszu głuptak oraz kurhannik w województwie świętokrzyskim. Z pewnością i ten rok przysporzy miłośnikom ptaków nie lada atrakcji.

Do akcji włączą się również Poznańska Grupa OTOP przy wsparciu Urzędu Miasta w Kórniku. Jest nam niezmiernie miło, gdyż jako leśnicy, będziemy mogli towarzyszyć naszym koleżankom i kolegom w ornitologicznych obserwacjach. Współorganizatorem regionalnych EDP jest bowiem Nadleśnictwo Jarocin a na miejsce tegorocznej akcji wybrano starorzecza lasów Żerkowsko-Czeszewskich, z najstarszym rezerwatem w Wielkopolsce.

Szczegółowe informacje na stronie http://www.otop.org.pl/