Web Content Display
Uwaga: zakaz wstępu do lasu - apel do grzybiarzy
Apelujemy do wszystkich turystów, by przestrzegali zakazów wstępu do lasu, wprowadzonych po przejściu katastrofalnego w skutkach huraganu z dnia 11/12 sierpnia br. Mimo intensywnych prac uprzątających na wiele terenów leśnych wciąż nie można dotrzeć a usuwanie powalonych, zawieszonych i połamanych drzew potrwa wiele miesięcy. Przebywanie na takich obszarach grozi nawet utratą życia.
Przed nami jeden z jesiennych weekendów, wiele osób planuje grzybobranie. Dlatego z komunikatem zwracamy się zwłaszcza do tej grupy turystów, by grzybiarze wykazali się rozsądkiem i przed wyjazdem koniecznie sprawdzili, które obszary leśne zostały objete zakazem.
Na terenie klęski zalega plątanina połamanych i powalonych drzew, która stwarza ciągłe niebezpieczeństwo dla ludzi. Na tych fragmentach drzewa wciąż jeszcze się przewracają. Naderwane systemy korzeniowe i zbyt małe zwarcie drzewostanu powodują, że drzewa "kładą się" nawet podczas lekkiego wiatru. Zagrożenie jest wciąż realne.
Dlatego obszary najmocniej dotknięte żywiołem oznakowane zostały tablicami ostrzegawczymi ZAKAZ WSTĘPU. W trosce o własne zdrowie i życie należy bezwzględnie przestrzegać tego zakazu. - Powalone drzewa często są ze sobą pokrzyżowane. Tworzą rozmaite dźwignie. Jest sporo konarów wiszących wysoko nad ziemią na nadłamanych pniach. Mogą one w każdej chwili spaść. Osoby poruszające się po takim terenie mogą wyjście do lasu przypłacić kalectwem. Dlatego, m.in. ze względów bezpieczeństwa tereny po nawałnicowe strzeżone są dodatkowo przez patrole Straży Leśnej, prosimy o kategoryczne przestrzeganie zakazów – informuje Tomasz Markiewicz, dyrektor RDLP w Poznaniu.
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie terenów leśnych objętych zakazem wstępu. Sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień dlatego apelujemy o sprawdzanie na bieżąco, najlepiej tuż przed wyjazdem, aktualizowanych informacji i map publikowanych na stronach internetowych nadleśnictw. Na chwilę obecną zakazem wstępu do lasu objęte są wybrane obszary leśne położone na terenie 4 nadleśnictw. Jednakże zwracamy uwagę, iż lokalnie, niewielkie powierzchnie w pozostałych jednostkach również mogą takim zakazom podlegać. W trosce o własne bezpieczeństwo, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, prosimy kontaktować się telefonicznie z wybranym nadleśnictwem.
- Nadleśnictwo Czerniejewo. Obszar objęty zakazem obejmuje lasy w leśnictwach: Podstolice, Słomówko, Milkarowo, Linery, Karw, Nekielka. Link www;
- Nadleśnictwo Piaski. Obszar objęty zakazem obejmuje lasy w leśnictwach: Mchy, Stawiszyn, Międzyborze, Krasnolipka i Halin. Link www;
- Nadleśnictwo Jarocin. Mapa ze wskazanymi powierzchniami zakazu wstępu do lasów na stronie www;
- Nadleśnictwo Gniezno. Mapa ze wskazanymi powierzchniami zakazu wstępu do lasów na stronie www;
Okresowe zakazy wstępu do lasu do odwołania wprowadzane są na podstawie art. 35 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz.U. 2015.2100 z późn. zm.) oraz § 22 ust. 3 Statutu PGL LP stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18.05.1994 r., w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe.