Plan Urządzenia Lasu - co to takiego?

W Konstantynowie odbyła się Narada Techniczno-Gospodarcza (NTG) wieńcząca prace urządzania lasu na kolejne dziesięciolecie. Czym jest Plan Urządzenia Lasu i jakie ma znaczenie dla nadleśnictw tłumaczą leśnicy z nadleśnictwa Konstantynowo.

Plan na Las

"Plan na las" to pierwszy film o urządzaniu lasu i jego znaczeniu dla polskiego leśnictwa. To także film o roli jaką w powiększaniu wartości gospodarczej i przyrodniczej polskich lasów odgrywa Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Operaty glebowo - siedliskowe

O tym czym są operaty glebowo-siedliskowe oraz jakie znaczenie mają w dalszym procesie tworzenia planu urządzenia lasu opowiadają leśnicy z nadleśnictwa Konstantynowo.

Niezbędnik leśnika

Chodzi po lesie, liczy drzewa... a może jednak coś więcej? W dzisiejszej odsłonie "Spojrzenia na Las" dowiecie się, co w bagażniku leśnik wozi.

Warsztat leśniczego

Zaglądamy w miejsce, w którym informacje z lasu podlegają analizie i pozwalają na podjęcie mądrych decyzji.

Rejestrator

Poznajcie urządzenie, które ułatwia, przyspiesza, porządkuje prace leśniczego, jednocześnie nie zwalniając go z odpowiedzialności.

Szyszkobranie w Dąbrowie

Często patrząc na zagony sadzonek w naszej szkółce leśnej w Dąbrowie, zastanawiacie się zapewne skąd leśnicy biorą nasiona tych wszystkich gatunków drzew. Przecież nie można ich kupić w sklepie ogrodniczym jak marchewkę czy rzodkiew. Musimy je zebrać sami.

Dlaczego leśnicy zbierają nasiona drzew?

Czasem zbiór szyszek wymaga alpinistycznych umiejętności lub specjalnych podnośników. Niekiedy szyszki zbiera się również z drzew ściętych. Leśnicy z Nadleśnictwa Czerniejewo wyjaśniają tajniki jesiennego zbioru nasion.

Orzechy, orzeszki - robimy zapasy

Październik i listopad to czas dojrzewania i zbioru nasion dębu szypułkowego, dębu bezszypułkowego oraz buka zwyczajnego. Leśnicy nie zbierają ich jednak co roku. Owocowanie tych drzew zdarza się rzadko, choć można je szacunkowo określić. Dęby owocują co 4 - 6 lat, a buki nawet co 5 - 10 lat.

Jesienne poszukiwania szkodników

Z nastaniem pierwszych przymrozków w lesie dochodzi do tajemniczego rytuału. Leśnicy przeszukują ściółkę leśną i liczą to, co wydawałoby się z pozoru niepoliczalne – owady. Od wyniku tego niecodziennego spisu zależy zdrowie drzewostanów gospodarczych.

Na ratunek kuropatwom

Trudno już o scenę, którą utrwalił Józef Chełmoński w obrazie „Kuropatwy na śniegu”, zaobserwowaną w zimowy poranek 1891 roku. Kuropatwy, jako ptaki typowe dla polskiego, otwartego krajobrazu wsi, były wówczas bardzo liczne. Po niemal 130 latach zniknęły jednak niemal całkowicie z wielkopolskich pól i łąk. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają leśnicy, którzy czynnie włączyli się w akcję ochrony tego gatunku i przywracania go do naturalnych siedlisk.

Poprawa klimatu w rękach leśników - dzięki Leśnym Gospodarstwom Węglowym

Gospodarka leśna może istotnie wesprzeć działania globalne na rzecz poprawy klimatu. Las akumuluje węgiel, ale szerokie zastosowanie drewna w produktach pozwala go magazynować także poza lasem. O tym czym są Leśne Gospodarstwa Węglowe opowiadają leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki.