Web Content Display Web Content Display

ODCINEK 7

W kolejnym odcinku audycji „Czas na las” zapraszamy na południe Wielkopolski do Nadleśnictwa Kalisz, a tam temat niecodzienny, bo leśne miejsca pamięci i kapliczki ukryte w leśnych gęstwinach.

„Powszechnie natomiast, jak Polska długa i szeroka, występują skrzyneczki wieszane na drzewach rosnących przy głównych traktach komunikacyjnych, przy rzadko uczęszczanych drogach i na leśnych bezdrożach...”.

Jaka jest geneza tradycji stawiania leśnych kapliczek, przydrożnych krzyży czy też niewielkich kapliczek przytwierdzanych do drzew w leśnych gęstwinach? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka naszej audycji, które pozwoli odkryć kolejne leśne tajemnice. 

Leśne kapliczki są malowniczym elementem krajobrazu typowej polskiej wsi i lasów. W kapliczkach można doszukać się przejawów tradycyjnej sztuki ludowej. Nierzadko są to małe arcydzieła sztuki. W tradycji polskiej, kapliczki m.in. fundowali mieszkańcy niewielkich osad, których nie było stać na zbudowanie tradycyjnego kościoła. Kapliczki wówczas stanowiły podziękowanie za wypraszane i otrzymane łaski. Lokalizacja kapliczek była różna. Wznoszono je w miejscach, które lokalna ludność uważała za niezwykłe. Stawiano je również w miejscach, z którymi wiązały się opowieści o złych duchach, czy też złych mocach niewiadomego pochodzenia. Często z lasem ludzie wiązali istnienie sił nadprzyrodzonych, których nie potrafili wytłumaczyć w znany sobie sposób.

Ciekawostką jest fakt, że w okresie zaborów las stał się schronieniem dla wielu kaplic i kapliczek. To właśnie w lasach najczęściej ukrywano kapliczki w okresie okupacji, zaborów. Zjawisko to szczególnie silne było na obszarze zaboru rosyjskiego, ponieważ wszelkie przejawy kultu religijnego były przez zaborcę surowa karane.

Jednym z najczęściej spotykanych obiektów o charakterze sakralnym pojawiających się w lasach są niewielkie kapliczki, tzw. kapliczki nadrzewne, czyli kapliczki przytwierdzane bezpośrednio do drzew. Takie skrzynkowe kapliczki można spotkać w całej Polsce także na terenie lasów zarządzanych przez wielkopolskich leśników. Impulsem dla fundatorów kapliczek były ważne wydarzenia rodzinne: urodziny dziecka, wesele, czyjś powrót do zdrowia lub śmierć kogoś bliskiego. A jak jest dziś? Czy kapliczki nadal powstają w lasch, o tym w naszym dzisiejszym odcinku. Zapraszamy!

Resources to get