Web Content Display
Schron w lesie
Spacerując po lesie czy parku z pewnością Waszą uwagę zwróciły nietypowe budki lęgowe ze szczeliną zamiast owalnego otworu wlotowego. Zastanawialiście się kto je zamieszkuje? Podpowiemy, iż nie jest to ptak ale bardzo sympatyczny ssak.
Nietoperze zjadają wielkie ilości szkodliwych owadów leśnych łowionych w powietrzu o zmierzchu i w nocy. W czasie polowań na owady nietoperze nie posługują się wzrokiem, który mają bardzo słaby, ale doskonałym słuchem (echolokacją). Minimalne dobowe zapotrzebowanie na pokarm wynosi u nich równowartość 1/3 masy ciała. Większość gatunków nietoperzy pozostaje na zimę, chroniąc się w dziuplach drzew, jaskiniach, piwnicach, strychach itp., gdzie zapadają w sen zimowy w charakterystycznej pozycji, wisząc głową w dół.
Liczebność nietoperzy w lasach gospodarczych jest na ogół niewielka. Przyczyną tego jest m. in. brak odpowiednich miejsc noclegowych, lęgowych i zimowisk. Pozostawianie przez leśników w lesie drzew dziuplastych, w których nietoperze mogą znaleźć schronienie, częściowo rozwiązuje problem. Innym sposobem jest rozwieszanie sztucznych schronów.
Nadleśnictwo Kalisz, w ramach biologicznej ochrony drzewostanów przed szkodliwymi owadami, powiesiło 30 schronów dla nietoperzy
W tym roku Nadleśnictwo Kalisz po raz pierwszy nawiązało współpracę z panem Mirosławem Tomaszewskim „Pro Theria", który dostarczył nam schrony dla nietoperzy według własnego projektu. Budki wykonane są z trocinobetonu, są odporne na warunki atmosferyczne oraz na rozkuwanie przez dzięcioły, charakteryzują się łatwością czyszczenia a także niewielką atrakcyjnością dla ptaków, co pozwala uniknąć konkurencji przy zasiedlaniu. Trwałość schronów z trocinobetonu szacuje się na 25-30 lat. Budki mają pełnić funkcję schronień przez cały rok, przyczyniając się tym samym do rozrodu nietoperzy.
Nadleśnictwo przygotowało 3 powierzchnie, na których w drzewostanach starszych klas wieku wzdłuż dróg leśnych, rozwieszono 3 kolonie (po 10 schronów każda). Budki rozmieszczone zostały na sąsiadujących ze sobą drzewach na wysokości około 3-4 metrów. Pierwsza kontrola budek przeprowadzona zostanie w sierpniu 2017 roku. Wówczas okaże się, czy schrony zostały zasiedlone, jakimi gatunkami nietoperzy i określimy liczebność i żywotność lokalnych populacji.
Liczymy na to, że nasze działania przyczynią się do poprawy warunków bytowania leśnych gatunków nietoperzy. O wynikach z pewnością Was poinformujemy!