Asset Publisher Asset Publisher

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z zapisami art.5 ustawy o lasach, w lasach niestanowiących własności  Skarbu Państwa, nadzór nad gospodarką leśną sprawuje starosta. Może on, w drodze porozumienia, powierzyć prowadzenie spraw z zakresu nadzoru, nadleśniczemu Lasów Państwowych. Oczywiście, koszty prowadzenia nadzoru muszą być nadleśnictwu zrefundowane. Reguluje to umowa zawierana między starostą, a nadleśniczym.

W większości przypadków starostowie powierzają nadleśniczym sprawy związane z nadzorem. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu ma w zasięgu administrowania ponad 70 tys. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa. Nadzór powierzony przez starostów prowadzony jest na powierzchni 51,3 tys. ha, czyli na ok. 71% lasów niepaństwowych. Ośmiu starostów nie powierzyło nadleśniczym nadzoru i prowadzi sprawy dotyczące lasów niepaństwowych przy pomocy własnych specjalistów.

 Nadleśnictwem najbardziej obciążonym ze względu na powierzchnię sprawowanego nadzoru i rozmiar zadań jest Nadleśnictwo Turek – ponad 10 tys. ha. Następne w kolejności są:  Kalisz – 4500 ha, Grodziec – 4200 ha, Przedborów 3800 ha,  Koło – 3300 ha. Główne zadania wykonywane przez nadleśnictwa w ramach powierzonego nadzoru to: 

- cechowanie drewna i wystawianie właścicielowi dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania tego drewna,

- nadzorowanie wykonania zatwierdzonych uproszczonych planów urządzania lasu,

- ustalanie zadań w zakresie wyrębu drzew, ponownego założenia uprawy leśnej, przebudowy drzewostanów, pielęgnowania i ochrony lasu,

 Poza prowadzeniem spraw związanych z nadzorem, nadleśnictwa wykonują na wniosek właścicieli gruntów, plany zalesieniowe. Jest to jeden z elementów dokumentacji niezbędnej do uzyskania przez prywatnych właścicieli pomocy na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W roku 2019 nadleśnictwa poznańskie wykonały plany zalesieniowe na powierzchnię 51 ha.

Tekst. Jędrzej Szyguła


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Konkurs „Drewno jest z lasu”

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników. Lasy Państwowe ogłaszają konkurs, który zwraca uwagę na leśne pochodzenie drewna.

Ołtarz Witta Stwosza, małopolskie kościoły UNESCO czy częstochowska ikona Matki Bożej – to najcenniejsze zabytki polskiej kultury i fundament narodowego dziedzictwa. Wszystkie powstały z udziałem drewna. Takich przykładów cennej architektury i dzieł sztuki wykonanych z drewna mamy w Polsce wyjątkowo dużo. Ale drewno jest też surowcem wykorzystywanym w budowie całkowicie współczesnych obiektów. Projekty, które przy okazji konserwacji tego typu obiektów lub powstawania nowych konstrukcji będą promowały drewno mają szansę na wsparcie Lasów Państwowych.

Konkurs „Drewno jest z lasu” ma na celu promowanie drewna i Lasów Państwowych jako głównego dostawcę tego surowca. Nośnikiem gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej będą obiekty architektury drewnianej.

Udział w konkursie mogą wziąć organizacje pozarządowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządy i ich jednostki organizacyjne. Adresatem przedsięwzięcia są też parafie i osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych działające legalnie na terenie Polski.

Podmioty chętne, by wziąć udział w konkursie powinny przygotować i złożyć projekt, który oceni komisja konkursowa. Gdy projekt zyska akceptację, wnioskodawca podpisze umowę z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, a po wywiązaniu się z zadeklarowanego zadania, uzyska dofinansowanie.

Wnioski w konkursie można przesyłać na adres: konkurs.drewno@cilp.lasy.gov.pl  do końca sierpnia, a realizację zadań, które zostaną objęte umową z CILP należy zakończyć do listopada br. Jako projekt zadania konkursowego należy rozumieć oryginalny sposób promocji drewna i leśnictwa odbywający się przy okazji prac konserwatorskich czy wykonywania inwestycji, nie zaś sam techniczny projekt inwestycji.

„Drewno jest z lasu” to trzeci w tym roku program konkursowy Lasów Państwowych. Równolegle trwają konkursy grantowe dedykowane kołom gospodyń wiejskich i klubom sportowym.