Web Content Display Web Content Display

Tropem jelonka rogacza

Szukasz miejsca na aktywny wypoczynek, chcesz poznać las i jego mieszkańców oraz dowiedzieć się na czym polega praca leśnika? Zachęcamy do podróży po Ośrodkach Edukacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. W dzisiejszym odcinku Ośrodek Edukacji Leśnej "Zaskroniec" w Nadleśnictwie Włoszakowice.

W świetlistych dąbrowach Nadleśnictwa Włoszakowice co roku odbywa się niezwykły spektakl - rójka jelonka rogacza, jednego z najpiękniejszych gatunków w owadzim świecie. W letnie parne wieczory samce tych owadów toczą spektakularne potyczki o partnerki. Przy odrobinie szczęścia można ujrzeć je na ścieżce przyrodniczo-leśnej „Krzyżowiec", która przebiega przez malownicze dębowe lasy Nadleśnictwa i Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Trasę o długości 12 km najlepiej pokonać rowerem z małymi przerwami na 12 przystanków tematycznych, opowiadających o różnych funkcjach lasu. W 2010 roku ścieżka została wzbogacona poprzez udostępnione do zwiedzania retorty, w których do dziś dzień wypala się węgiel drzewny. Znajdują się one na początku trasy, przy parkingu leśniczówki w Krzyżowcu.

Regulamin korzystania z Ośrodka Edukacji Leśnej "ZASKRONIEC" w Koczurach wraz z informacjami o innych ścieżkach i obiektach edukacyjnych znajdziecie na stronie Nadleśnictwa Włoszakowice.

Nieco dalej, w Koczurach, w głębi lasu położony jest wyjątkowy Ośrodek Edukacji Leśnej „Zaskroniec". Łączy on w sobie wiele elementów infrastruktury edukacyjnej: ochronkę dla zwierząt, ścieżkę przyrodniczo-leśną, leśną izbę historyczną, boisko sportowe, miejsce na ognisko, wiatę edukacyjną z miejscem na grill oraz wiatę z trakiem do przecierania drewna. W ochronce przebywają zwierzęta leśne, które utraciły zdolność do samodzielnego przebywania na wolności. Prezentacja zwierząt w zagrodzie pokazowej umożliwia realizację zajęć edukacyjnych z rozpoznawania gatunków, problemu kłusownictwa a także z zasad postępowania z napotkanymi zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Wokół wolier z jeleniami, sarnami, danielami, dzikami, lisami i ptakami szponiastymi wiedzie również ścieżka edukacyjna o długości 1 km, prezentująca bór sosnowy i fragmenty torfowiska. W leśnej izbie historycznej zgromadzone zostały z kolei stare narzędzia i pamiątki pracy leśników, m.in. narzędzia do żywicowania.

Miłośników wypoczynku nad jeziorami zachęcamy do przejścia ścieżki przyrodniczo-leśnej w leśnictwie Papiernia. Trasa o długości 8,2 km i kilkunastu przystankach tematycznych prezentuje ciekawe fragmenty krajobrazu Wielkopolski z panoramą największego w regionie Jeziora Dominickiego. Można ją podziwiać z wieży widokowej położonej w okolicach Dominic, do której doprowadza ścieżka.

Czy wiesz, że:

  • Jelonek rogacz (Lucanus cervus) to prawdziwy olbrzym, jeden z największych chrząszczy Europy. Najokazalsze samce osiągają długość ciała do 8 cm. Same rozrośnięte w imponujące „poroże" żuwaczki mogą mierzyć do 3,5 cm i stanowią aż połowę długości ciała samców. Więcej o tym gatunku przeczytacie w cyklu "Wierzę w leśne zwierzę";
  • Tereny Nadleśnictwa mają bogatą przeszłość historyczną, dokumentowaną m.in. wczesnośredniowiecznymi grodziskami, polami bitew i miejscami martyrologii z okresu II wojny światowej i powstania wielkopolskiego.

Zachęcamy Was do kontaktu z naszym edukatorem, który przedstawi Wam sposoby korzystania z oferowanych form edukacji. Przypominamy, iż korzystanie z infrastruktury turystyczno - edukacyjnej nadleśnictwa jak i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych jest BEZPŁATNE.
Dane teleadresowe:
Nadleśnictwo Włoszakowice - edukator Marek Wąsowicz

ul. Wolsztyńska 13e, 64-140 Włoszakowice
e-mail: wloszakowcie@poznan.lasy.gov.pl, marek.wasowicz@poznan.lasy.gov.pl
www.wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl
tel. 65 53 70 355