Web Content Display Web Content Display

Edukacja w leśnej kolebce Piastów

Lasy nadleśnictwa Czerniejewo są nie tylko niezwykle atrakcyjne dla przyrodników, osadzone w przepięknym krajobrazie polodowcowym Parku Krajobrazowego Promno. Ale ze względu na powiązanie terenu z początkami Państwa Polskiego są również gratką dla historyków i pasjonatów naszej kultury. Planując zajęcia edukacyjne w tym terenie warto wziąć wszystkie aspekty pod uwagę.

Obszar Nadleśnictwa Czerniejewo to tereny ściśle związane z początkami państwa pierwszych Piastów, kiedy to na wyspie Ostrów Lednicki powstał gród obronny Mieszka I i Bolesława Chrobrego, uważany za legendarną kolebkę państwowości polskiej. To właśnie tutaj, obok Gniezna i Poznania miał rozpocząć się proces chrystianizacji naszych ziem. Ostrów Lednicki, jedna z pięciu wysp na jeziorze Lednica, uzyskał również status pomnika historii. Wyróżnienie to otrzymują najcenniejsze i najważniejsze polskie zabytki. Nadleśnictwo położone jest pomiędzy najstarszymi i najważniejszymi ośrodkami: Gnieznem, Poznaniem, Gieczem i Grzybowem, gdzie do dziś archeolodzy prowadzą prace badawcze.

Lasy Czerniejewskie stanowią jeden z większych kompleksów leśnych w Wielkopolsce. Znajduje się tu siedem rezerwatów przyrody, dwa parki krajobrazowe (Park Krajobrazowy Promno i Lednicki Park Krajobrazowy) oraz cztery obszary utworzone w ramach programu Natura 2000. Dopełnieniem jest ogromne bogactwo świata fauny oraz rzadkich gatunków roślin, liczne pomniki przyrody, zabytki architektury i atrakcje turystyczne, takie jak skansen budownictwa wiejskiego w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

Ośrodek Edukacyjny Centrum Leśnej Przygody "Szumi Bór"

Prowadzone w tym miejscu zajęcia, w interesujący sposób przybliżają odwiedzającym  - głównie grupom przedszkolnym i młodzieży szkolnej - tematykę leśną i ekologiczną. Zapewniamy możliwość realizowania zagadnień edukacyjnych, przy wykorzystaniu nowoczesnych środków dydaktycznych. Sprzęt multimedialny, tablice interaktywne, gry i zabawy terenowe to tylko niektóre z dostępnych u nas atrakcji, które pomogą nauczycielom prowadzić inspirujące zajęcia. Ciekawe otoczenie oraz ścieżka edukacyjna pozwalają poznać codzienną pracę leśnika. Spacer po ścieżce jest doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Więcej informacji o Ośrodku wraz mapką tutaj!

Wigwam ze ścieżką edukacyjną w Jeziercach

Ścieżka ta położona jest w niezwykle malowniczym terenie wokół Jezior Babskich. Ma długość 3,7 km, dłuższa pętla oraz 2,5 km w wypadku krótszej pętli. Zawiera 22 przystanki tematyczne i prowadzi pętlą wokół jezior Ósemka oraz Uli. Prezentuje walory środowiska przyrodniczego wokół śródleśnych jezior oraz wybrane elementy gospodarki leśnej.Ze względu na urozmaicone otoczenie wędrówka nią pozwala na poszerzanie wiedzy przyrodniczej i dostarcza wielu ciekawych wrażeń. Spacer po ścieżce przyrodniczo-leśnej pozwala na poznanie piękna przyrody, a także pracy leśników dążących do zachowania i ochrony bogactwa naturalnego naszych lasów. Na trasie ścieżki można dowiedzieć się jak określać wiek drzew iglastych, jak dużym zagrożeniem dla lasu jest pożar, co to jest spała żywiczarska, skąd biorą się choinki, na czym polega "mrówcza robota" mrówki rudnicy. Po wędrówce przez las, można odpocząć w wigwamie. To miejsce, do którego warto wracać.

Więcej informacji o ścieżce wraz mapką tutaj!

Wycieczka dla całej rodziny

Uroki Nadleśnictwa, na które składają się malowniczo porośnięte lasami pasma pagórkowatych i falistych wzniesień moreny czołowej, warto podziwiać poruszając się rowerem. Z atrakcyjnej trasy, z punktem startowym w Jeziercach, bez trudu mogą korzystać całe rodziny jak i zaawansowani cykliści. Jej długość wynosi 17,5 km a różnica poziomu wysokości wynosi ok. 12 m. Znaczna jej część przebiega po piaszczystych drogach blisko Jezior Babskich. Z trasy można dostrzec jeziora: Okrąglak, Baba, Cyganek i Uli. Najlepiej widocznym jeziorem jest Baba, do którego można dojechać skręcając ze ścieżki na sam jego brzeg. Warte szczególnej uwagi jest jezioro Okrąglak, które wchodzi w skład rezerwatu krajobrazowego „Okrąglak", chroniącego kompleks ekosystemów wodnych i bagiennych z torfowiskami i fragmentem lasu. Niepowtarzalny urok ścieżki w każdej porze roku wynika także ze zróżnicowania drzewostanów. Dominującymi gatunkami są sosna zwyczajna i dąb szypułkowy. Ale znajdziemy tu również piękne graby, buki, klony, jawory czy jesiony.

 

Więcej o atrakcjach turystycznych Nadleśnictwa Czerniejewo w zakładce Turystyka. Zachęcamy do lektury!

 

Zachęcamy do kontaktu z edukatorem, który przedstawi Wam sposoby korzystania z oferowanych form edukacji. Przypominamy, iż korzystanie z infrastruktury turystyczno - edukacyjnej nadleśnictwa jak i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych jest BEZPŁATNE.
Dane teleadresowe:
Nadleśnictwo Czerniejewo- edukator Aleksandra Osińska

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ORAZ REGULAMIN DO POBRANIA TUTAJ!
e-mail: aleksandra.osinska@poznan.lasy.gov.pl , czerniejewo@poznan.lasy.gov.pl
www.czerniejewo.poznan.lasy.gov.pl
tel. 604 162 181,
61 427 30 41