Web Content Display Web Content Display

Komu potrzebne jest drewno?

Drewno ma wiele zalet. Jest surowcem trwałym, ekologicznym i odpornym. Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie.

  • Lasy Państwowe pokrywają 90% zapotrzebowania na drewno polskich mieszkańców i firm. Polska znajduje się w gronie kilkunastu największych producentów drewna na świecie. Zajmuje 12 pozycję na świecie w produkcji przemysłowego drewna. Nasze drewno spełnia najwyższe wymagania techniczne i jakościowe.
     
  • W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześciennego drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m³.
     
  • Drewno ma ok. 30 tys. zastosowań. Wykorzystuje się je m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
     
  • Polska słynie z produkcji mebli i papieru. Aż 45 mld zł warty jest roczny eksport wyrobów polskiego przemysłu drzewnego, papierniczego i meblarskiego. To 10 proc. całego polskiego eksportu. Tym samym polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.
     
  • Drewno jest niezastąpionym surowcem, wykorzystywanym w branży stolarskiej, do produkcji okien, drzwi, stołów, podłóg oraz meblarskiej, do produkcji zarówno wysokiej klasy mebli (wykorzystujących np. lite drewno dębowe), jak i produktów „na co dzień" (do produkcji których używa się coraz bardzie popularne i modne produkty „drewnopochodne", czyli sklejki i płyty).
     
  • Jesteśmy 6. największym na świecie producentem mebli.
     
  • Jesteśmy 5. największym eksporterem mebli na świecie.
     
  • 50% papieru oraz 9 na 10 mebli wyprodukowanych w Polsce trafia do odbiorców zagranicznych.
     
  • 2% PKB – tyle wypracowuje dla gospodarki sektor leśno-drzewny. Wskaźnik ten świadczy, iż sektor leśno-drzewny nie tylko daje pracę setkom tysięcy osób, ale jest też motorem inwestycji i rozwoju innowacyjnych technologii.

DREWNO DAJE PRACĘ

  • Lasy Państwowe należą do czołówki największych pracodawców w Polsce. Las i drewno zapewniają też utrzymanie pracownikom kilku tysięcy prywatnych zakładów usług leśnych, które na zlecenie zajmują się m.in. sadzeniem drzew i ich pielęgnacją, pozyskaniem drewna i jego wywozem. Przede wszystkim jednak dają pracę osobom zatrudnionym w tysiącach firm przemysłu drzewnego, meblarskiego, papierniczego.
     
  • 375 tysięcy Polaków pracuje w sektorze drzewnym, meblarskim i papierniczym. Statystycznie co setny mieszkaniec Polski pracuje w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna.
     
  • Pozyskiwanie drewna jest czynnikiem rozwoju ekonomicznego. Blisko 883 mln ludzi w krajach rozwijających się jest zatrudnionych w sektorze energetyki opartej na drewnie.
     
  • Od początku transformacji w latach 90-tych polski sektor leśno-drzewny przyciągnął zagraniczny kapitał o wartości ponad 30 mld zł, to blisko 5,5% wszystkich.