Web Content Display Web Content Display

Gdzie kupić choinkę prosto z lasu? [mapa]

Najbarwniejszy symbol świąt już wkrótce pojawi się w naszych domach. Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonego drzewka. Choć co roku trendy w dekoracji się zmieniają to jedno pytanie pozostaje niezmienne, jakie drzewko wybrać i gdzie kupić najpiękniejsze?

Niektórzy z nas zastanawiają się czy wybrać żywe drzewko czy sztuczne. Jednak zdecydowana większość decyduje się kupić żywą choinkę a zwolenników plastikowych drzewek z roku na rok ubywa. Żywa choinka dodaje nie tylko magii i wyjątkowego świątecznego klimatu do naszego domu, ale jest przede wszystkim przyjazna środowisku, będąc surowcem całkowicie odnawialnym, w 100% ekologicznym.

Leśnicy hodują drzewka na specjalnych plantacjach lub w miejscach, w których nie może rosnąć las, np. pod liniami wysokiego napięcia. Żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, gdyż przetwarza się je np. na nawóz organiczny. Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu a wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat.

Zatem choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Najistotniejszą cechą przemawiającą na korzyść żywego drzewka jest zapach żywicy i lasu, który unosi się w domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Najbardziej intensywny zapach wydziela świerk pospolity i sosna pospolita. Świerk ze względu na piękny pokrój jest najbardziej popularnym drzewkiem świątecznym. Jego zaletą jest symetryczny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach ale wadą – szybko opadające igły.

Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten kto choć raz się na nią zdecydował wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie jak świerk czy sosna. Jodłę możemy wybrać, jeśli w domu mamy małe dzieci i nie chcemy żeby skaleczyły się igłami.

Aby dłużej cieszyć się urokiem ciętej choinki warto każde drzewko, bez względu na gatunek, umieścić w pojemniku z wodą.   

Gdzie kupić drzewko świąteczne?

Choinkę najlepiej zakupić w najbliższym nadleśnictwie. Każdy, kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży, czyli asygnatę. Wówczas mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody. Świeżo ścięty i codziennie podlewany świerk wytrzyma w naszych domach przez 3 tygodnie nie gubiąc znacznej ilości igieł, a dzięki dużej ilości żywicy zapewni wewnątrz przyjemny leśny zapach. Po takie egzemplarze najlepiej wybrać się na wycieczkę do lokalnego nadleśnictwa i razem z leśniczym wybrać najładniejszy okaz. Niektóre nadleśnictwa prowadzą także każdego roku akcję pn. „Choinka od leśnika", podczas której możemy własnoręcznie ściąć wybrane drzewko. Cała akcja odbywa się pod okiem leśników, którzy służą pomocą, przybliżają tajniki gospodarki leśnej oraz wyjaśniają również skąd pochodzą drzewka;

Na mapie znajdziecie punkty sprzedaży choinek prosto z lasu, z nadleśnictw poznańskiej dyrekcji.

Jesteście ciekawi skąd pochodzi tradycja bożonarodzeniowego drzewka? Koniecznie zajrzyjcie do naszego świątecznego niezbędnika tutaj!