Uwaga w lasach trwa akcja Quad!

W tym tygodniu straż leśna wspierana przez funkcjonariuszy policji zatrzymała osoby poruszające się po lasach quadami i crossami. Działania prewencyjne rozpoczęto w Nadleśnictwie Turek. Akcja będzie kontynuowana cyklicznie także w innych nadleśnictwach na terenie całej RDLP w Poznaniu do końca 2021 roku.

Akcja była szeroko zakrojona, zaangażowano w jej przebieg m.in. 5 patroli strażników leśnych oraz 3 patrole policji z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Jej celem była kontrola miejsc narażonych na rozjeżdżanie pojazdami crossowymi i quadami oraz przeciwdziałanie wypadkom wobec osób przebywających na terenach leśnych. Zatrzymanie kierowców quadów i crossów w leśnym terenie to duże wyzwanie, gdyż nierzadko te osoby znają leśną topografię od podszewki. Stąd jedną ze skuteczniejszych metod są wspólne akcje służb mundurowych. Akcję zakończono zatrzymaniem dwóch quadowców i jednej osoby poruszającej się na motocyklu crossowym. Interwencję zakończono nałożeniem mandatów karnych na łączną kwotę 1200 zł.

Jak mówi Hubert Wojciechowski – inspektor straży leśnej w RDLP w Poznaniu problem nielegalnych wjazdów do lasu motocyklami typu cross oraz quadami z roku na rok narasta, szczególnie na terenie nadleśnictw położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji.

Nie ma skutecznej metody na walkę z tym procederem. Kierowcy znający teren nie zawsze zatrzymują się do kontroli.

Jak są metody na zatrzymanie nielegalnej turystyki motorowej w lasach?

Do walki z tym nielegalnym procederem oprócz wspólnych akcji straży leśnej, policji, straży łowieckiej i rybackiej, często wykorzystuje się kamery w lasach. Niestety foto pułapki nie zawsze są skuteczną bronią, bo „normą” jest, że pojazdy nie posiadają tablic rejestracyjnych lub przed wjazdem do lasu są one zakrywane.

Jak przyznaje Hubert Wojciechowski obecnie śmieci i quady, crossy to największe problemy strażników leśnych. W sytuacji, gdy patrol Straży Leśnej zatrzyma pojazd ( quad , cross ) a użytkownik tego pojazdu, nie posiada przy sobie żadnych dokumentów i nie ma możliwości ustalenia tożsamości, jest wyzwany patrol Policji i pojazd opuszcza teren leśny na lawecie.

 

Co mówią przepisy?

Wjazd do lasu reguluje rozdział 5. ustawy o lasach, w którym jednoznacznie wyjaśnia kwestię  poruszania się m.in. pojazdami silnikowymi po lesie. Ten sposób przemieszczania dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.  Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Przejażdżka quadem lub crossem w lesie może skończyć się otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 500 zł. To nie koniec sankcji, w niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 tys. zł.Zdjęcie przedstawia akcję zatrzymania quadów i crossów w lasach Nadleśnictwa Turek. Projekt: canva.com