Przez Kalisz przetoczyły się „Żywioły lasu”

Uczniowie z terenu Nadleśnictwa Kalisz obejmują prowadzenie w ogólnopolskim rankingu gry planszowej "Żywioły lasu".

To, że sukces ma wielu ojców - nie trzeba nikomu przypominać. Kto stoi za sukcesem drużyn uczestniczących w regionalnych rozgrywkach gry planszowej „Żywioły lasu” zorganizowanych 17 maja w Nadleśnictwie Kalisz? „Chroń swój las przed skutkami sił żywiołów, bądź gotowy na ewentualne klęski i dbaj o to, aby las trwał dalej, z korzyścią dla ludzi i dla przyrody”. Jak podkreśla Beata Kątna specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kalisz „Zaangażowani nauczyciele oraz niesamowicie zdolna i bystra młodzież. Uczniom ze SP nr 18 im. J. Kusocińskiego i Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa w Brzezinach serdecznie gratulujemy 1 i 2 miejsca w naszych rozgrywkach, tym samym objęcia prowadzenia w ogólnopolskim rankingu drużyn biorących udział w turnieju „Żywioły lasu”.

Poprzez zabawę uczestnicy gry dowiadują się, że nasz klimat się zmienia. Żywioły, które panują w lesie są niestabilne. Doświadczają tego, zmagając się z efektami gwałtownych zjawisk pogodowych: suszy, wichur czy ulewnych opadów, wszystko to podczas rozgrywki. Uczniowie dowiadują się, że na żywioły lasu nie mamy bezpośredniego wpływu, możemy natomiast przewidywać ich skutki i próbować im zapobiegać. Gra ma za zadanie uświadomić graczowi, że niektórym zmianom da się przeciwdziałać, do innych niestety musimy się przystosować. Pamiętajmy, że w adaptacji lasów do zmian klimatu niezwykle istotne jest to, w jaki sposób będziemy gospodarować wodą i jak będziemy się starali ochronić lasy przed pożarami.

Zachowanie lasu w dobrej kondycji to zadanie każdego z nas, nie tylko leśników i tego uczy ta niecodzienna planszówka. Od decyzji i działań każdego z nas zależy, czy uda nam się zapanować nad zmianami klimatycznymi.