Nowe M1 dla rybołowa

Działania leśników na rzecz ochrony przyrody są nie tylko ustawowym obowiązkiem, pomaganie m.in. zwierzętom daje również ogromną radość i poczucie satysfakcji. Dziś chwalimy się kolejnym osiągnięciem wielkopolskich leśników i nową platformą dla rybołowa.

W ramach projektu aktywnej ochrony rybołowa (Pandion haliaetus) na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo zainstalowano platformę lęgową wraz ze sztucznym gniazdem. 

W Polsce rybołów jest gatunkiem skrajnie zagrożonym i nielicznym. Jego liczebność kształtuje się na poziomie około 30 par lęgowych. 

Rybołowy do drapieżniki, które gniazdują głównie w północno-zachodniej części kraju oraz na Mazurach.Gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, w których ptaki te mogą zdobyć pożywienie. Rybołowy żywią się głównie rybami, których waga nie przekracza zwykle 1 kg. Ich polowania są niezwykle efektowne, których nie sposób nie zauważyć i zapomnieć. Rybołów  ryby namierza wzrokiem, dostrzega  je nawet z wysokości 40 m, a następnie z prędkością 30-60 km/h nurkuje za nią w głąb wody nawet na głębokość 1m. Jak podają naukowcy, para rybołowów wychowująca dwójkę młodych przez cały sezon lęgowy zjada ok. 170 kg ryb.

Rybołowy wychowują zazwyczaj parę młodych. Jak wskazują badania naukowe te drapieżne ptaki, lęgi najczęściej wyprowadzają w sztucznych gniazdach umieszczonych na platformach. W całym kraju mamy już około 180 takich urządzeń, które są solidnym fundamentem pod przyszłe gniazdo rybołowów.

Ochrona rybołowa

W ramach działań ochronnych rybołowa poza stawianiem platform, możemy również wymienić wyznaczanie stref ochronnych okresowych i całorocznych, które są niezwykle ważne w trakcie wyprowadzania lęgów.  Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska. W okolicy gniazda w tym okresie nie odbywają się też żadne prace leśne.

Dzięki współpracy Komitetu Ochrony Orłów i Nadleśnictwa Konstantynowo 15 marca w jednym z kompleksów leśnych pan Jakub Pruchniewicz zainstalował sztuczne gniazdo. 

Wnętrze sztucznego gniazda. Fot. Jakub Pruchniewicz.

Operacja nie należała do łatwych, ponieważ rybołowy na swoje miejsca lęgowe wybierają zawsze drzewa najwyższe. Wspólnie z Panią doktor Viktorią Takacs, znaną w całej Europie ornitolog UP w Poznaniu, wybrano ok. 37 metrowy modrzew.  Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo, ponieważ w tejże okolicy widywano przelatujące osobniki. Trudno jest określić ile czasu zajmie rybołowom zauważenie nowego gniazda. 

Cierpliwość i wytrwałość są na stałe wpisane w zawód leśnika, więc z wielką uwagą spoglądamy w koronę modrzewia w oczekiwaniu na pierwszą parę tych majestatycznych ptaków. 

Więcej o rybołowach można się dowiedzieć, oglądając kanał Echa Leśne.