NOC CIEMna w Nadleśnictwie Łopuchówko
Ten ekscytujący wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci! Motyle nocne, często w cieniu swych dziennych kuzynów, okazały się nie mniej piękne i interesujące. W Ośrodku pod Dziewiczą Górą spotkaliśmy się za przyczyną Przemysława Wieczorka – pasjonata entomologii, piątkowego prelegenta i pomysłodawcy wydarzenia „NOC CIEMna”.
„NOC CIEMna”, czyli wydarzenie edukacyjne poświęcone obserwacji motyli nocnych i innych owadów Puszczy Zielonki, odbyła się 28 czerwca w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”. Program, jak to zwykle bywa w przypadku naszych edukacyjnych spotkań, był bardzo bogaty. Rozpoczęliśmy od prelekcji biologa i miłośnika entomologii Przemysława Wieczorka, po której nikt już nie miał wątpliwości, która nasza ćma jest największa, jak odróżnić motyla dziennego od nocnego, czemu służą okazałe grzebykowate czułki czy też, który rodzaj światła ćmy widzą najlepiej.
Podczas warsztatów laboratoryjnych można było z bardzo bliska przyjrzeć się ssawce motyla, tchawkom, różnym typom odnóży i czułków owadów. Oczywiście nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, a wszystkie one dotyczyły rzecz jasna motyli. Z zapałem przygotowywano zatem witraże w kształcie motyli,ćmy barczatki wyklejane sosnową korą
i drewniane medale z motywem motyla, a także przedstawiano cykl rozwojowy tego owada na papierowym talerzyku.
Prelekcję i warsztaty podsumował quiz, tradycyjnie budzący ogromne emocje wśród dzieci. Z pomocą dorosłych udało nam się odpowiedzieć na wszystkie pytania, po czym rozpoczęła się najbardziej wyczekiwana część „NOCy CIEMnej”, czyli obserwacje zwabionych do ekranu i testerów owadów.
Niemałe emocje wzbudziło pojawienie się okazałego chrząszcza dyląża garbarza (Prionus coriarius).Niecodzienną obserwacją był jednak przylot napleczki szczawicy (Dypterygia scabriuscula) z pasażerem. Do motyla przyczepiła się mrówka rudnica, która próbowała wyrwać mu ssawkę!
Przyroda nieustannie nas zaskakuje. Świat motyli nocnych, pozornie szary i ponury, zachwycił wszystkich różnorodnością barw, kształtów i zwyczajów. Łącznie zaobserwowaliśmy co najmniej 34 gatunki motyli, 5 gatunków chrząszczy i wiele innych owadów. Uczestnikom – zarówno tym małym jak i dużym - dziękujemy za zainteresowanie, aktywny udział i przemiłą atmosferę.