Mikołajkowy konkurs

Święto nawiązuje do św. Mikołaja z Miry, a data 6 grudnia to dzień jego śmierci. Tradycja obdarowywania się w tym czasie słodyczami i drobnymi prezentami sięga jednak wielu wieków wstecz.

W IX wieku biskup był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca, 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia. Natomiast XII-wieczne zapiski ze środkowej Francji przekazują, że w wigilię 6 grudnia zakonnice roznosiły prezenty dla dzieci z biednych rodzin i zostawiały je wieczorem pod drzwiami.

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się także ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku właśnie 6 grudnia. O życiu świętego nie wiadomo za wiele. Z dawnych kronik dowiedzieć się można, że choć pochodził z bardzo zamożnej i pobożnej rodziny, dzielił się swoim bogactwem ze wszystkimi potrzebującymi.

Warto wiedzieć, że w Wielkopolsce 6 grudnia dzieci odwiedza św. Mikołaj, natomiast 24 grudnia Gwiazdor i są to dwie różne postacie.

We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami. Ma czerwony strój, długą siwą brodę i wielki brzuch. Nocą z 5 na 6 grudnia, zakrada się do domów i wkłada dzieciom prezenty pod poduszkę, do buta lub umieszcza je w świątecznej skarpecie. Wszysto zależy w jakim regionie Polski się znajdujemy. Dzieci w Wielkopolsce dzień przed Mikołajkami czyszczą swoje buciki, a następnie zostawiają je w widocznym miejscu, w nadziei na prezent od Mikołaja. W innych częściach kraju dzieci szykują przekąskę dla Mikołaja, mówią wierszyki lub śpiewają piosenki, przygotowują skarpety na prezenty, ale przede wszystkim,aby dostać prezent należy, być grzecznym.

Osoba św. Mikołaja i legendy z nim związane stały się obecnie częścią tradycji bożonarodzeniowej, a pojawienie się go 6 grudnia zwiastuję nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

KONKURS

Z okazji Mikołajek na naszym profilu na Facebooku ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania są choinki prosto od Wielkopolskich leśników.