Międzynarodowe warsztaty

W ramach International Forestry Workcamp Poland 2015, od 17 do 31 lipca RDLP w Poznaniu gościła studentów leśnictwa z zagranicy.

Warsztaty organizowane są  przez Europejską Unię Leśników, Lasy Państwowe oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Organizatorzy, spośród 60 zgłoszeń z całego świata wybrali do uczestnictwa 13 studentów z 8 krajów (Kanada, Kamerun, Szkocja, Szwecja, Anglia, Włochy, Serbia i Polska).

Program pobytu przygotowały nadleśnictwa: Antonin i Pniewy. Zdecydowana większość zajęć odbywała się na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie. W trakcie wizyty uczestnicy zwiedzili arboretum leśne im. prof. Stefana Białoboka w Nadleśnictwie Syców, szkółkę leśną i obiekty edukacyjne znajdujące się w Nadleśnictwie Przedborów.  Ponadto na terenie Nadleśnictwa Jarocin uczestnicy mieli okazję odwiedzić  wyłuszczarnie nasion, szkółkę kontenerową oraz Ośrodek Edukacji Leśnej "Centrum Zarządzania Łęgami" w Czeszewie - jeden z dwóch ośrodków edukacji leśnej cieszących się największą popularnością zarówno w edukacji młodzieży jak i podczas międzynarodowych konferencji.

Każdego dnia uczestnicy poznawali poszczególne działy gospodarki leśnej. Program obejmował hodowlę lasu, nasiennictwo, szkółkarstwo, ochronę przeciw pożarową, ochronę lasu, pozyskanie i sprzedaż drewna oraz gospodarkę łowiecką. Zajęcia prowadzili leśnicy z nadleśnictw: Antonin, Pniewy i Oborniki. W trakcie spotkań omawiano również zagadnienia związane z Leśnymi Kompleksami Promocyjnymi, Międzynarodową Siecią Lasów Modelowych i utworzonym w RDLP w Poznaniu Lasem Modelowym. Uczestnicy podczas panelu dyskusyjnego wymieniali się spostrzeżeniami na temat polskiego modelu leśnictwa ale również mieli okazję zaprezentować leśnictwo w swoich krajach. Uzupełnieniem warsztatów była wizyta u jednego z odbiorców drewna - nowoczesnej Fabryce Mebli Gabi.

Z ogromnym entuzjazmem zagraniczna młodzież uczestniczyła w letnim liczeniu jeleni. Podczas porannych i wieczornych wyjść mieli okazję ocenić liczebność zwierzyny w naszych lasach. Dodatkową atrakcją była możliwość uczestnictwa w obrączkowaniu bocianów białych.

Większość studentów z zagranicy była w Polsce po raz pierwszy i niewiele dotychczas  wiedziała o funkcjonowaniu Lasów Państwowych. Największym zaskoczeniem dla naszych zagranicznych gości był internetowy system sprzedaży drewna oraz używanie przez leśniczych rejestratorów. Duże wrażenie zrobiła zaprezentowana w Nadleśnictwie Krotoszyn aukcja cennego drewna dębowego. W trakcie pobytu uczestnicy odwiedzili również Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Największy w Wielkopolsce zespół zamkowo-parkowy, raj dla artystów i  miłośników kulturotwórczej roli lasu. Kolejnym ważnym punktem była wizyta naszych gości w stolicy wielkopolski. Uczestnicy odwiedzili najciekawsze miejsca w Poznaniu oraz Wydział Leśny na Uniwersytecie Przyrodniczym. 

Workcamp okazał się doskonałym narzędziem promocji, nie tylko Lasów Państwowych, ale również Polski w świecie. Pracownicy uczestniczący w programie włożyli dużo wysiłku i serca w przygotowanie zajęć w sposób możliwie najciekawszy. Z pewnością ucząc innych, sami wiele na tym skorzystali.