Leśne baby boom

Wiosna to czas kiedy w lesie nie tylko przyroda budzi się do życia. Jest to okres, w którym na świat przychodzą młodzi mieszkańcy lasów, koźlęta, zające i pisklaki. Choć ich widok leżących samotnie w trawie jest urzekający i nasze dobre serce chce za wszelką cenę im pomóc, młodych nie wolno dotykać, ani zabierać z lasu.

Młode sarny, czyli koźlęta rodzą się w okresie od maja do czerwca. Samica rodzi do 3 młodych i pozostawia je w ukryciu, przychodząc do nich tylko w porach karmienia. Dlaczego matka porzuca swoje młode ? Odpowiedź jest prosta - by je chronić. Koźlęta, w przeciwieństwie do dorosłych saren są pozbawione zapachu, który bez problemu wyczuwają drapieżniki. Ponadto swoim kryptycznym ubarwieniem, czyli wtapiającym się w otoczenie, są trudne do znalezienia. Dlaczego człowiek nie powinien zbliżać się do ukrytych młodych? Może przenieść na nie swój zapach, wtedy matka nie zbliży się i nie nakarmi maluchów, co może być dla nich tragiczne w skutkach. Jeśli w okolicy pojawi się drapieżnik, matka, która zawsze czuwa nieopodal, odwraca uwagę zwierzęcia narażając własne życie. 

Cały artykuł Echa Leśne “Nie zabieraj mnie” .

W zależności od warunków atmosferycznych danego roku ruja zająców (parkoty) zaczyna się w styczniu lub lutym i trwa do sierpnia-września. W warunkach klimatycznych zachodniej Polski, pierwsze zające rodzą się już na początku lutego. Są to jednak wypadki stosunkowo rzadkie. Liczące się w skali populacji mioty pojawiają się dopiero w marcu. 

Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Natomiast okres lęgowy poszczególnych gatunków przypada w różnych terminach (np. bielika – od stycznia do lipca, wróbli – od lutego/marca do sierpnia, jerzyków – od maja do sierpnia). Może on przesuwać się w ciągu roku w zależności od warunków pogodowych.

Telefony do leśników od turystów w związku z “porzuconymi” młodymi w lesie to w okresie wiosennym codzienność. Przechodnie powinni jednak pamiętać, że ich naturalne środowisko to las. Zabrane przez człowieka do cywilizacji, nigdy nie będą w pełni szczęśliwe. 

Bardzo często, zwłaszcza w miastach, możemy natrafić na wyglądające na bezbronne młode sroki, kawki czy pustułki. Podloty tych gatunków przesiadują poza gniazdem na gałęziach drzew i krzewów. Jeśli pisklak nie jest ranny, to jedyną słuszną decyzją będzie pozostawienie go na gałęzi, żeby sam sobie radził i nauczył się życia.

Wykaz ośrodków rehabilitacyjnych dla zwierząt w Polsce

Zapamiętajmy, gdy zwierzak jest ranny lub mamy jakiekolwiek wątpliwości co powinniśmy zrobić, zanim postanowimy pomóc, zapytajmy specjalistów. Najczęściej są nimi lokalni leśnicy, weterynarze lub pracownicy ośrodków rehabilitacji dla zwierząt.

 

Zapraszamy do obejrzebnia odcinka przygotowanego przez niezastąpiony leśny duet Gosi i jej córki Tosi. W tym odcinku zabierają widza do lasu, gdzie właśnie narodziły się młode zwierzaki.

Leśne porwania wciąż się zdarzają, warto zapoznac się z zasadami, które panują w lesie.

Literatura: Bogumiła Grabowska,“Echa Leśne”nr 1, 2017 r.