Leśne Andrzejki

Wigilia imienin Andrzeja w tradycji polskiej to czas przepowiadania przyszłości, wróżb, a także zabaw. W noc z 29 na 30 wszystkie osoby pragnące zajrzeć we własną przyszłość mają do tego sposobność.

Andrzejki w dawnych czasach miały jedynie charakter matrymonialny i dotyczyły tylko niezamężnych kobiet. Obrzęd ten traktowano bardzo poważnie, a wróżby przeprowadzane były pojedynczo. W dzisiejszych czasach odchodzi się od tego, a Andrzejki stanowią pretekst do zorganizowania zabawy połączonej z wróżbami. Oczywiście charakter wydarzenia został ten sam i chodzi głównie o wróżby matrymonialne.

Najpopularniejsze wróżby to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od starego klucza, a następnie interpretacja powstałych figur, czytanie z kart, a także wróżenie ze skórki jabłka. Wróżba polegała o obraniu jak najdłuższej obierki a następnie rzucenie przez lewe ramię, litera jaka się ułoży ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego małżonka.

Drzewa również odgrywały rolę we wróżbach andrzejkowych. Panny przynosiły drewno z cudzego podwórka do domu, a następnie liczyły ile udało im się unieść i czy faktycznie wszystko co zabrały były drewnem. Jeśli liczba była parzysta oznaczało to zamążpójście jeszcze w tym roku, jeśli jednak była nieparzysta musiała czekać co najmniej do przyszłego roku. Kolejną wróżbą było ucinanie przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązki wiśni lub czereśni, jeśli zakwitła ona w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychły ślub.

We wróżby andrzejowe można wierzyć lub nie ale na pewno jest to sposób na ciekawe spędzenie tego dnia.