Znajdź zieloną energię w Radojewie

W piątek 16 października w ramach współpracy Fundacji Enea, Nadleśnictwa Łopuchówko oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, w parku przypałacowym w Radojewie została oficjalnie otwarta nowa ścieżka edukacyjna „W poszukiwaniu zielonej energii”.

Radojewo to niewielka dzielnica Poznania położona w północnej części miasta. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Z uwagi na historię. Radojewo, dawniej Radujewo znane jest już Wielkopolanom od XIII wieku jako wieś duchowna, własność Klasztoru Cysterek w Owińskach. Przez przeszło 500 lat wybudowany we wsi pałac znajdował się pod kuratelą zakonu, po to by później stać się własnością rodziny von Treskow.

W zabytkowym parku w Radojewie, spacerując wśród starych drzew można teraz znaleźć 9 tablic edukacyjnych i dwa ławostoły. Przepiękne i oryginalne rysunki wykorzystane na wszystkich tablicach zostały stworzone według autorskiego pomysłu Justyny Kierat

Zdjęcie przedstawia jedną z  tablic edukacyjnych nowootwartej ścieżki "W poszukiwaniu zielonej energii".

Dzięki ustawionym na ścieżce tablicom poznamy historię parku oraz faunę i florę tego miejsca. Na każdej tablicy umieszczony został kod QR, pod którym kryją się rozszerzone informacje o danym przystanku, tłumaczenie na język angielski i niemiecki oraz zadania do wykonania.

Tablice noszą nazwy:

  1. W poszukiwaniu zielonej energii;
  2. Zapraszamy do czystego lasu;
  3. Pierzaści mieszkańcy lasu;
  4. Wiosenne kobierce;
  5. Z historią za pan brat!;
  6. Te, co skaczą, kroczą lub pełzają;
  7. Martwe drewno tętni życiem;
  8. W cieniu drzew;
  9. Zwierzęta parku w Radojewie.

Ścieżka ma prawie 2 km długości. Turyści oprócz walorów przyrodniczych i edukacyjnych, będą mogli odpocząć wśród wzgórz podziwiając widok na romantyczną ruinę, przypominającą pozostałości zniszczonego pałacu, która po dziś dzień wzbudza zachwyt spacerowiczów, nadając temu miejscu wyjątkową atmosferę. Miejsce jest niewątpliwe jedną z największych atrakcji przyrodniczo – turystycznych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania.

Zdjęcie przedstawia park w Radojewie oraz ruiny pałacu. Fot. Karolina Kapałka (RDLP w Poznaniu).

Projekt finansowany przez Fundację Enea wymagał mnóstwo pracy, ale i zaangażowania różnych instytucji. Do powstania ścieżki przyczyniło się Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamadra”, Klub Przyrodników, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Rada Osiedla Morasko-Radojewo, ale przede wszystkim mieszkańcy tego terenu. Za wszelką pomoc, uwagi i wspólne rozwiązania bardzo dziękujemy.