"V Rajd Hajstra"

W sobotę 8 września na terenie Nadleśnictwa Antonin odbył się V jubileuszowy Rajd Hajstra. Rajd ten, któremu patronuje bocian czarny, od lat promuje rodzinne i aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Tegoroczna edycja z pewnością przejdzie do historii, gdyż wzięła w niej udział rekordowa liczba uczestników, ponad 400 osób.

Nazwa zawodów jest nawiązaniem do ptasiej osobliwości Doliny Baryczy i antonińskich lasów - bociana czarnego. Gatunek ten będący pod ścisłą ochroną, potocznie nazywany jest Hajstrą. Ci, którym szczęście sprzyjało mogli wypatrzeć go na trasie rajdu.

Dla uczestników były przygotowane 4 warianty trasy. Na rowerzystów czekały dwie pętle rowerowe: dłuższa trasa rychtalska (37 km) oraz krótsza trasa rodzinna (14 km). Nie zabrakło również atrakcji dla miłośników biegania i Nordick walking, na nich czekały 10 kilometrowe trasy, będące wspaniałą okazją do podziwiania piękna przyrody południowej Wielkopolski.

Hajstra to gratka dla małych, jak i trochę większych miłośników przyrody. Trasy przemierzyła ponad setka dzieci. Najmłodszą uczestniczką rajdu, była 8-miesięczną dziewczynka, która wraz z mamą przemierzyła rekreacyjną trasę nordic walking. Nie zabrakło również sportowców seniorów, najstarszy miał 70 lat.

Nie zapomniano także o nagrodach i wyróżnieniach. Trasa biegowa, nazywana „V dyszką Hajstra”, kończyła zmagania w ramach zawodów „Powiat ostrowski biega”. Wszyscy biegacze otrzymali medale, a zwycięzcy szklane statuetki. Gratulacje i zwycięskie dyplomy wręczali przedstawiciele organizatorów: Lucyna Szymańska prezes Stowarzyszenia Przyjazne Otoczenie, Stanisław Budzik wójt Gminy Sośnie, oraz Adam Całka nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin.

Na uczestników rajdu czekały nie tylko zmagania sportowe. Dużo emocji wywołało losowanie nagród, gdzie dwoje szczęśliwców otrzymało rowery. Pracownicy Nadleśnictw Antonin i Syców przygotowali specjalną niespodziankę. Wszyscy zainteresowani mogli odebrać okolicznościową sadzonkę.

 

Wydarzenie to organizowane przez Nadleśnictwo Antonin, Stowarzyszenie Przyjazne Otoczenie oraz Gminę Sośnie jest jednym z wydarzeń wpisujących się w  tegoroczne Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Po więcej wrażeń zapraszamy za rok. Do zobaczenia na trasie!