Zasady sprzedaży

Sale conditions of wood are specified by the regulation of Director – General of the Sate Forests.

Z drewna. Festiwal doświadczeń

Używamy je od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii. Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zaprasza na wydarzenie „Z drewna. Festiwal doświadczeń".

Aukcja cennego drewna dębowego

Die Regionale Forstdirektion Poznań veranstaltet am 18. Januar 2024 die 32. Internationale Versteigerung des Eichenwertholzes.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Kłusownicy w rękach Policji!

Kłusownicy w rękach Policji!

Policjanci z Komisariatu Policji w Pobiedziskach we współpracy ze Strażnikami Leśnymi z Nadleśnictwa Czerniejewo zatrzymali dwie osoby podejrzane o kłusownictwo.

Sprawa rozpoczęła się w kwietniu br., kiedy to policjanci otrzymali pierwszy sygnał od mieszkańców gminy Pobiedziska, o tym, że na terenach leśnych Parku Krajobrazowego w Promnie znaleziono skórę zabitego dzika, a kilkanaście metrów dalej jego pozostałości. 

W związku z tym policjanci nawiązali współpracę z Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo, aby ustalić okoliczności tego zdarzenia. Dodatkowo, Strażnicy Leśni odkryli nielegalne nęcisko, które prawdopodobnie miało służyć zwabieniu dzikiej zwierzyny.

Po trzech miesiącach wspólnej, operacyjnej pracy nastąpił przełom w sprawie. Materiał dowodowy, jaki zebrali policjanci, był podstawą do wydania prokuratorskiego postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu dwóch osób podejrzanych o kłusownictwo.

Zdjęcie przedstawia zabezpieczony sprzęt z zatrzymania kłusowników. Fot. Marta Mróz KMP w Poznaniu

"W trakcie przeszukania policjanci zabezpieczyli 3 jednostki broni myśliwskiej, na które mężczyzna posiadał zezwolenie oraz wiatrówkę. Dodatkowo policjanci znaleźli specjalistyczny sprzęt termowizyjny i noktowizyjny, który służył sprawcom do obserwowania zwierzyny i jej odstrzału.  Zabezpieczone zostały również narzędzia, które mogły im służyć do patroszenia upolowanej zwierzyny oraz truchła zwierząt – dzików, saren i jeleni." - informuje Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. 

Obydwaj sprawcy, mieszkańcy gminy Pobiedziska, usłyszeli już prokuratorskie zarzuty prowadzenia polowania bez wymaganego zezwolenia oraz odstrzału dzika i przywłaszczenia zwierzęcia.

"Prawdopodobnie sprawa ta może mieć związek z ostatnimi przypadkami porzucenia w okolicznych lasach martwych szczątków zwierzyny. Na tym etapie śledztwa trudno jednak o jednoznaczne potwierdzenie tych podejrzeń. Z uwagi na dobro śledztwa pragniemy ograniczyć ewentualne przypuszczenia w przedmiotowej sprawie. Chcielibyśmy także zaznaczyć, że osiągnięte w toku prowadzonego śledztwa rezultaty nie byłyby możliwe bez wzorowej współpracy Strażników Leśnych Nadleśnictwa Czerniejewo z Komisariatem Policji w Pobiedziskach" - dodaje Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo.

"Do przypadków kłusownictwa na terenie RDLP w Poznaniu dochodzi rzadko, najczęściej Strażnicy Leśni walczą z nielegalnymi wjazdami do lasu i śmieceniem" - informuje Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.