Zasady sprzedaży

Sale conditions of wood are specified by the regulation of Director – General of the Sate Forests.

Z drewna. Festiwal doświadczeń

Używamy je od tysięcy lat. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii. Drewno. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. Skąd się bierze i komu jest potrzebne? Dlaczego nazywamy je surowcem doskonałym, odnawialnym i ekologicznym? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie? Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu zaprasza na wydarzenie „Z drewna. Festiwal doświadczeń".

Aukcja cennego drewna dębowego

Die Regionale Forstdirektion Poznań veranstaltet am 18. Januar 2024 die 32. Internationale Versteigerung des Eichenwertholzes.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podpalał lasy, został złapany na gorącym uczynku!

Podpalał lasy, został złapany na gorącym uczynku!

W ubiegły piątek leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki zatrzymali podpalacza. Dzięki błyskawicznej reakcji i wcześniejszym działaniom, na miejsce przybyli również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oraz Straż Pożarna. Podejrzany trafił do aresztu na 3 miesiące, a ogień szybko ugaszono.

"Do podpaleń dochodziło od kilku tygodni, większość z nich miała miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta Oborniki. Podpalacz wybierał różne lokalizacje i różne godziny podpaleń. Najczęściej dochodziło do nich w lasach w okolicy kąpieliska miejskiego „Żwirki” w Obornikach oraz w okolicy Słonaw. W zaledwie jednym dniu (24.06) podejrzewany przez nas podpalacz wzniecił 7 pożarów, część z nich miała miejsce w sytuacji przystąpienia do akcji strażaków w sąsiedztwie. Grasował również na znajdujących się po sąsiedzku terenach Nadleśnictwa Łopuchówko, wzniecając również tam wielokrotnie pożary”-relacjonuje Jacek Szczepanik, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

Leśnicy z Nadleśnictwa Oborniki  podejmowali od dłuższego czasu dyżury patrolowe, licząc na to, że uda się złapać podpalacza „w akcji”. I tak też się stało 22 lipca, w piątek inżynier nadzoru wraz z  zastępcą nadleśniczego i specjalistką ds. ppoż. osobiście złapali sprawcę i zaalarmowali policję.  

Fotografia przedstawia las po podpaleniu w Nadleśnictwie Oborniki. Archiwum Nadleśnictwa Oborniki.

Dzięki sprawnemu systemowi monitoringu przeciwpożarowego, aktywnej postawie społeczeństwa, błyskawicznym interwencjom strażaków z OSP i PSP oraz akcjom lotniczym z powietrza, udało się ograniczyć skutki aktywności podpalacza do 76 arów powierzchni łącznej.

„Bieżący rok jest niezwykle trudny dla leśników. Susza potęguje ryzyko pożarów i tempo rozprzestrzeniania się ognia. W pierwszym półroczu odnotowaliśmy już 23 pożary o łącznej powierzchni 2.01 hektara. Dla porównania w ubiegłym roku las płonął 6 razy i ogień wyrządził szkody na 88 arach. Kiedy mówimy o przyczynach pożarów w lasach, to pamiętajmy, że większość z nich to dzieło rąk ludzkich"- przypomina zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator.

„Od początku roku do 26 lipca 2022 r. w lasach państwowych RDLP w Poznaniu odnotowano 176 pożarów na ok. 25 hektarach. W roku 2021 odnotowano w tym samym okresie 48 pożarów o łącznej powierzchni ok. 10 hektarów"- przypomina Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu”.
 

Do walki z pożarami leśnicy na terenach leśnych  RDLP w Poznaniu  mają do dyspozycji między innymi:
  • sieć  44 punktów obserwacji naziemnej (dostrzegalnie i wieże z aparaturą TV, System "Smoke detection"), z których prowadzi się obserwację lasu,
  • 2  samoloty patrolowo-gaśnicze typu dromader, które stacjonują w dwóch Leśnych Bazach
  • Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne (PAD) działające w każdym nadleśnictwie od godzin rannych do godzin wieczornych.