Web Content Display Web Content Display

Drewno źródłem energii

Nie wiadomo na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to jednak zapasy skończone – w odróżnieniu od drewna, które jest surowcem odnawialnym.

  • Do XIX wieku drewno było najpopularniejszym paliwem na świecie. Potem wyparł je węgiel i ropa naftowa. Drewno jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że jego zasoby przy racjonalnej gospodarce leśnej się nie skończą.
     
  • Państwa Unii Europejskiej zobowiązały się, że do 2020 r. 20% energii wykorzystywanej w całej Unii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, dla nas oznacza to konieczność podwojenia zużycia drewna jako surowca opałowego. W ostatnich latach Lasy Państwowe już zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4,2 mln m³ rocznie.
     
  • Zrównoważona gospodarka leśna jest kluczem do zwiększenia roli lasu, jako źródła energii odnawialnej. Nadal, prawie połowa światowej produkcji drewna, jest zużywana do gotowania, ogrzewania czy wytwarzania energii elektrycznej. Lasy dysponują zapasem energii dziesięciokrotnie przewyższającym roczne zużycie energii na całym świecie.

Sprawdź jakim drewnem najlepiej palić w kominku i to bez smogu!

  • Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, ale też jest atrakcyjniejsze, pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Bilans dwutlenku węgla podczas spalania drewna jest zerowy – wydziela się tyle pierwiastka, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu. W tym procesie nie powstaje również szkodliwy smog.
     
  • Drewno opałowe najlepiej zakupić w nadleśnictwie lub na składnicach drewna. Kupując drewno z Lasów Państwowych mamy pewność, że będzie ono pochodziło z legalnego źródła, z międzynarodowym certyfikatem prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dowodem sprzedaży – asygnatą.
     
  • kupione drewno wymaga od nas późniejszego przygotowania, pocięcia i sezonowania. Rąbanie drewna to nie tylko korzyść z przebywania na świeżym powietrzu ale i doskonały sposób na spalenie nieco kalorii. Rąbiąc drewno możemy spalić nawet 444 kcal w trakcie godziny.
     
  • Jako opał najlepiej wykorzystywać drewno o największej gęstości, np. grab, buk czy dąb. Spalanie drewna w odpowiednio wysokiej temperaturze redukuje szkodliwe substancje zawarte w spalinach, a popiół drzewny jest pełnowartościowym nawozem naturalnym.
     
  • Jako drewno kominkowe wybierana jest również brzoza lub świerk, ponieważ podczas spalania przyjemnie „trzaska" dodając uroku palącemu się kominkowi. Dzieje się to pod wpływem działania wysokiej temperatury. Zawarta w drewnie woda, żywica i wszelkie olejki eteryczne przechodzą w stan gazowy, powodując pękanie struktury drewna i ten charakterystyczny dźwięk trzaskania.

DREWNO JAKO MAGAZYN WĘGLA

  • Wykorzystując drewno jako źródło energii łagodzimy zmiany klimatu oraz promujemy zrównoważony rozwój.
     
  • Produkty z drewna są bowiem wielkim magazynem dwutlenku węgla. Gaz ten w stanie wolnym negatywnie wpływa na nasz klimat, przyczyniając się do efektu cieplarnianego. Zastosowanie drewna w produktach codziennego użytku pozwala gromadzić węgiel również poza lasem. Używając ich magazynujemy węgiel, nie pozwalając uwolnić się mu do atmosfery. Lepszym bowiem wyborem jest stołek drewniany niż metalowy, przy produkcji którego uwolniono do atmosfery znaczne ilości CO2.
     
  • Wszystkie lasy w Polsce pochłaniają rocznie ok. 41 mln ton dwutlenku węgla, co w przybliżeniu przekłada się na 11,3 mln ton węgla.
     
  • Jeden hektar lasu pochłania rocznie nawet 3600 kg węgla, to mniej więcej tyle ile w ciągu godziny wydziela 200 osób. Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę tego pierwiastka na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg tlenu.
     
  • Absolutnie suche drewno zawiera: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne pierwiastki.

Sprawdź ile węgla leśnicy magazynują w lesie?

  • Jeśli przyjąć, że metr sześcienny drewna waży ok. 500 kg. To mniej więcej połowę z tej masy stanowi właśnie węgiel. W procesie utleniania z każdego kilograma węgla powstaje ok. 3,67 kg CO2.  A zatem metr sześcienny drewna wiąże w sobie ok. 0,9 t CO2
     
  • Każdy metr sześcienny drewna budowlanego, zastosowanego jako zamiennik innego materiału konstrukcyjnego, oznacza możliwość zredukowania emisji CO2 do atmosfery przeciętnie o 1,1 t. Dodając 0,9 tony wiązanej przez metr sześcienny drewna otrzymujemy korzyść na łącznym poziomie 2 ton.
     
  • Gdyby tylko co dziesiąty dom w Europie zbudowany był z drewna, pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO2 do atmosfery o 1,8 mln ton.
     
  • Ważące 45 kg biurko wykonane z litego drewna zawiera w sobie ok. 23 kg węgla, 4,5 tonowa drewniana konstrukcja więźby dachowej staje się „magazynem" ok 2,3 t, a nowoczesny dom drewniany (32 t budulca) – ok. 16 t tego pierwiastka.