Asset Publisher Asset Publisher

Czy leśnicy są nauczycielami?

Dzisiaj przypada Dzień Komisji Edukacji Narodowej, zwykle zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji my również chcemy złożyć serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom. Warto też pamiętać, że leśnicy także intensywnie angażują się w edukację mniejszych i większych miłośników przyrody.

Mówią, że nauka nie idzie w las. Jako leśnicy moglibyśmy szeroko się uśmiechnąć i powiedzieć, że wcale tak nie jest. Już od kilkunastu lat w Lasach Państwowych prowadzona jest edukacja leśna społeczeństwa. Przybiera ona różne formy i dotyczy wszystkich grup wiekowych, nie tylko dzieci. Któż bowiem może lepiej opowiedzieć o drzewach i mieszkańcach leśnych zakamarków niż ich opiekunowie i gospodarze?

Kolaż zdjęć pokazujący różne formy edukacji leśnej. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu.
Edukacja leśna może odbywać się po prostu w lesie, ale również na specjalnie do tego stworzonych ścieżkach wyposażonych w rozmaite tablice i pomoce dydaktyczne. Z takich ścieżek można również korzystać samodzielnie, w ramach weekendowego spaceru. Na terenie naszej dyrekcji jest ich aż 63. Jeśli jednak pogoda nie pozwala albo chcemy wziąć udział w nieco bardziej statecznych zajęciach, na zainteresowanych czekają liczne sale i ośrodki edukacyjne. W sumie nasze nadleśnictwa dysponują ośmioma Ośrodkami Edukacji Leśnej, 20 izbami edukacyjnymi i 39 wiatami zwanymi „zielonymi klasami”-przypomina Ada Bończyk, referent ds. edukacji leśnej RDLP w Poznaniu. Są one przygotowane na prowadzenie różnego rodzaju warsztatów czy lekcji. Ofertę edukacyjną RDLP w Poznaniu znajdziesz w podstronie Nasze obiekty edukacyjne, jak i na stronach internetowych poszczególnych Nadleśnictw.

W każdym Nadleśnictwie pracuje edukator odpowiedzialny za prowadzenie edukacji. Można się z nim skontaktować i poprosić o zorganizowanie zajęć w terenie, w klasie, na ścieżce dydaktycznej lub w ośrodku edukacji. Są one bezpłatne. Numerów kontaktowych i adresów mailowych do nich należy szukać na stronach internetowych nadleśnictw.

Fotografia przedstawia namiot RDLP w Poznaniu na festynie. Fot. J. Maliszewska

Jako leśnicy bierzemy również udział w festynach i różnego rodzaju wydarzeniach, w których trakcie organizujemy warsztaty, edukujemy i pokazujemy jak niesamowitym i złożonym mechanizmem są lasy. Choć październikowa aura coraz mniej sprzyja organizacji plenerowych wydarzeń, o ile sytuacja pozwoli, z nastaniem wiosny ponownie zaczniemy ochoczo rozstawiać swoje zielone namioty.

Materiały związane z edukacją leśną dostępne są na naszej stronie w zakładce "Edukacja". Na stronie głównej Lasów Państwowych można znaleźć publikacje dla dzieci, jak i nauczycieli o leśnej tematyce.