Asset Publisher Asset Publisher

Frygaj do Lasu- Wielkopolskie góry

Wielkopolska kojarzona jest często z bezkresnymi polami i równym terenem. Jednak gdy zaczniemy podróżować po jej zakątkach okazuje się, że w okolicy są nawet góry!

Kobyla Góra

Korona Wielkopolski, takim określeniem posłużyć się można, nazywając najwyższe wzniesienia regionu. Prawdziwą perełką wśród lokalnych pagórków jest Kobyla Góra, która wznosi się na wysokość 284 m n.p.m.

Okolice Kobylej Góry są niezwykle atrakcyjne krajobrazowo, wszystko za sprawą łańcuchowo ułożonych wzgórz, nazywanych czasami Kocimi Górami. Idealnie rozmieszczone, sprawiają, że osoby spacerujące pośród Wzgórz Ostrzeszowskich mogą poczuć prawdziwy górski klimat.

Do Kobylej Góry najlepiej dotrzeć od wsi Parzynów. Na szczyt wiedzie droga o łagodnym nachyleniu i charakterze, jedynie partia wierzchołkowa ma bardziej nachylone stoki. Zdobycie szczytu nie powinno jednak sprawić problemu nawet najmłodszym wędrowcom. Ze wzniesienia roztacza się ładny widok na okolicę, a dla tych, którzy chcą dostrzec najmniejsze szczegóły, została ustawiona luneta widokowa. 

W 2000 r. na szczycie Kobylej Góry postawiono 20-metrowy Krzyż Jubileuszowy, zwany także Krzyżem Wielkopolskim. Dla upamiętnienia śmierci Papieża Polaka wzniesiono tu także dzwonnicę z Dzwonem Jana Pawła II. 

Wybierając się na spacer z dziećmi nie warto się martwić o brak miejsca do odpoczynku. Na południowym stoku wzniesienia znajduje się parking dla pojazdów oraz polana z ławkami i zadaszeniem przy której można zrobić sobie piknik.

Góra Moraska 

Osobom, które mieszkają w stolicy Wielkopolski i nie mają chęci na długie podróże polecamy wzniesienie o nazwie Góra Moraska, znajdujące się na terenie rezerwatu przyrody “Meteoryt Morasko”. Góra Moraska jest najwyższym wzniesieniem w okolicy Poznania, którego wysokość wynosi 153,8 m n.p.m. Wzniesienie jest punktem szczytowym pasma wzgórz moreny czołowej stadiału poznańskiego. Zbudowane jest z iłów, gliny i piasku. Wierzchołek wzgórza wzniesiony jest o ok. 60 m. w stosunku do obszarów położonych na północ i południe od szczytu, a ponad 100 m w odniesieniu do dna doliny Warty. Przy sprzyjającej pogodzie dostrzec można obiekty oddalone o ponad 30 km.  

U stóp góry znajduje się polodowcowy staw Zimna Woda oraz zabytkowa aleja lipowa, która jest uznana za pomnik przyrody. Rośnie przy niej 79 zabytkowych drzew: 78 lip drobnolistnych i jeden modrzew europejski. Najgrubsze lipy mają 361 i 395 cm obwodu, a najwyższe 22 m wysokości. Jakby tego było mało w pobliżu znajdują się, także głaz Franciszka Jaśkowiaka oraz dąb na Morasku (również pomniki przyrody).

Na południowym stoku góry zbudowano w latach 1978-88 zbiorniki retencyjne wody pitnej dla Poznania. Ich pojemność wynosi 30 000 m³. Na ich terenie został postawiony maszt telekomunikacyjny o wysokości ok. 70 metrów, który służy za punkt orientacyjny. 

Przy okazji zdobywania poznańskiego szczytu, warto wybrać się do rezerwatu, którego główną atrakcją są kratery. Łącznie jest ich 7. Według uczonych powstały one po upadku meteorytu Morasko ok. 5 tysięcy lat temu. Po rezerwacie Meteoryt Morasko oprowadza ścieżka dydaktyczna oraz żółty szlak turystyczny nr 3685. 

Dziewicza Góra

Dziewicza Góra położona nieopodal Czerwonaka to obowiązkowy punkt widokowy w okolicach Poznania. Na jej szczycie znajduje się 30 metrowa dostrzegalnia przeciwpożarowa Nadleśnictwa Łopuchówko, na którą w wyznaczonych godzinach i po pokonaniu 172 schodów można wejść.  Stamtąd podziwiać możemy Poznań i lasy Puszczy Zielonki. Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i drugim najwyższym szczytem w okolicach Poznania po Górze Moraskiej. Wierzchołek Góry i jego otoczenie porośnięte są pięknymi lasami składającymi się z sosny i prawie wszystkich gatunków rodzimych drzew liściastych. Rosną tu m.in. wiekowe dęby o obwodach przekraczających 4 metry. Dodatkową atrakcją tej wyjątkowej góry jest Ośrodek Edukacyjny Nadleśnictwa Łopuchówko, który jest miejscem idealnym do zdobywania leśnej wiedzy. Infrastruktura została również dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Czy wiesz, że:

 

  • W 1807 r. przez Puszczę Notecką przechodziła część armii napoleońskiej, koła jej ciężkich armat ugrzęzły w piachu. Na pomoc wezwano okolicznych mieszkańców, by pomogli wyciągać działa i budować przejezdną drogę. Od tego czasu okoliczne wzniesienia noszą nazwę Francuskich Gór. Ich najwyższy punkt ma 89 m.n.p.m.

  • Więcej o Wielkopolskich atrakcjach dowiedziec się można z przewodnika Lasów Państwowych z serii Warto Zobaczyć…” oraz w przewodniku RDLP w Poznaniu pt. “Frygaj z Gzubami w las”.