Asset Publisher Asset Publisher

"Babski" sposób na choinkę

Co roku po okresie świątecznym w każdym gospodarstwie domowym pojawia się pytanie, co zrobić z pozbawioną dekoracji choinką? Sposób zagospodarowania drzewka zależy od jego rodzaju, jeżeli mieliście w tym roku w domu drzewko w doniczce, to mamy dla Was pewną propozycję.

Dostawcy świątecznych drzewek oferują choinki w postaci jakiej tylko sobie wymarzymy. Jeżeli nie jest Wam obojętny los środowiska zapewne w tym roku gościło u Was drzewko w doniczce (z bryłką korzeniową). Obecne w pojemniku korzenie sprawiają, że roślinie łatwiej jest znieść pobyt w pomieszczeniu, w którym panuje wyższa temperatura aniżeli na zewnątrz. Jeżeli będziemy podlewać naszego zielonego gościa adekwatnie do jego potrzeb, wtedy może przetrwać nawet do wiosny. Gdy dni zrobią się cieplejsze, takie drzewko dobrze jest wsadzić do gruntu. Dobrze, jeśli mamy ogródek (pamiętajmy jednak, że sadząc drzewko w ogrodzie, należy zawczasu przewidzieć rozmiar, jaki może ono osiągnąć w ciągu kilku lat wzrostu). A jeżeli nie?

Nadleśnictwo Babki wychodzi naprzeciw pragnieniu wszystkich tych, którzy chcą ocalić swoje świąteczne drzewko przed śmietnikiem – tamtejsi leśnicy wyznaczyli powierzchnię, na której można wysadzić choinkę z donicy do ziemi.

Gdzie należy się udać z drzewkiem w doniczce?

Powierzchnia przygotowana przez podpoznańskich leśników położona jest przy drodze z Tulec (gm. Kleszczewo) do Garbów (gm. Swarzędz), a dokładna lokalizacja została wskazana na poniższej mapie.

 

Czy mogę drzewko posadzić sam?

Przed posadzeniem drzewka należy zgłosić się do miejscowego leśniczego, Pana Tomasza Kelera (nr tel. 696 448 152) i uzgodnić dokładne miejsce wysadzenia choinki. Prosimy, aby każdy sam przesadzał swoje drzewko do gruntu – Nadleśnictwo nie świadczy żadnych usług w tym zakresie.

Prosimy także, aby nie wysadzać drzewek w lesie– choinki to najczęściej gatunki ozdobne, które naturalnie nie występują w polskich lasach.

Babscy leśnicy zaznaczają, że powyższa inicjatywa nie jest propozycją przechowania choinki do następnych Świąt! Posadzone drzewka mają wzbogacać śródpolny ekosystem na dłużej i nie należy wykopywać ich w kolejnym roku!

O innych ciekawych sposobach na zagospodarowaie choinki opowiada rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska. Zobaczcie koniecznie poniższe nagranie.