Asset Publisher Asset Publisher

Back

Złapani dzięki dronom

Złapani dzięki dronom

W ostatnim czasie dzięki wykorzystaniu dronów zakupionych na potrzeby Straży Leśnej udało się ująć grupę osób, które regularnie wjeżdżały do lasu quadami i crossami. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu strażnicy z Nadleśnictwa Turek zdołali ująć 8 osób.

„Jednym z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się Strażnicy Leśni, jest nielegalny wjazd do lasów quadami i crossami. Temat ten z roku na rok narasta, szczególnie na terenie nadleśnictw położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji. W ubiegłym roku ponad 80% wykroczeń, które odnotowaliśmy na terenie RDLP w Poznaniu to właśnie nielegalne wjazdy do lasu”, mówi Sławomir Kaczkowski, Inspektor Straży Leśnej w RDLP w Poznaniu.

Zatrzymanie kierowców quadów i crossów w lesie to duże wyzwanie, ponieważ nierzadko takie osoby znają̨ leśną topografię od podszewki.

Zdjęcie przedstawia strażnika leśnego w mundurze sterującego dronem, który unosi się ponad lasem. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Turek

Do walki z tym nielegalnym procederem często wykorzystuje się̨ kamery w lasach. Niestety fotopułapki nie zawsze są̨ skuteczne, bo „normą” jest, że pojazdy nie posiadają̨ tablic rejestracyjnych lub przed wjazdem do lasu są̨ one zakrywane, co utrudnia ich identyfikację.

„Poza stwarzaniem ryzyka dla innych osób odwiedzających lasy, hałasowaniem oraz rozjeżdżaniem leśnej roślinności quady i inne pojazdy stanowią olbrzymie zagrożenie pożarowe. Rozgrzane części maszyn, a nawet jedna iskra, która padnie na leśną ściółkę, może doprowadzić do pożaru”, przypomina Tomasz Maćkowiak, rzecznik RDLP w Poznaniu.

Sprzymierzeńcami w identyfikowaniu sprawców tych przejażdżek są policja i nowe technologie. Stąd jedną ze skuteczniejszych metod są̨ wspólne akcje służb mundurowych.

Zadaniem strażników leśnych jest skoordynowanie działań, by zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników lasów oraz zwalczać przestępstwa i wykroczenia związane z terenami leśnymi.

Zdjęcie przedstawia zatrzymanie quadów przez straż leśną i załadowanie ich na przyczepę. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Turek