Asset Publisher Asset Publisher

Back

Z dala od cywilizacji w Taczanowskich lasach

Z dala od cywilizacji w Taczanowskich lasach

To była już V edycja konkursu radiowego organizowanego wspólnie przez Radio Poznań i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. W miniony weekend laureaci zawitali do Nadleśnictwa Taczanów, gdzie wspólnie z leśnikami poznawali uroki codziennej pracy w lesie.

Konkurs został zoorganziowany w dniach od 14 do 18 września na antenie Radia Poznań, w audycji Mała Czarna. Uczestnicy musieli wykazać się nie lada wiedzą, aby odpowiedzieć chociażby na pytania o nazwę największego głazu narzutowego w Wielkopolsce, czy też znać łączną liczbę obiektów z zakresu małej retencji, jakie zostały wykonane przez Nadleśnictwo Taczanów w 2019 roku. Zwycięzcy wyruszyli z rana 26 września spod siedziby Radia Poznań na przygodę do serca Taczanowskich Lasów Leśnictwa Miłaszka. To miejsce idealnie nawiązujące do nazwy projektu, położone w sercu lasu, poza zasięgiem sieci komórkowej. Tegorocznymi laureatami zostali Panie Iga, Danuta i Ela oraz Panowie Piotr i Marcin.

Zdjęcie przedstawiające zwycięzców i leśników w lesie. Fot. Tomasz Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).

Ideą Lasu Poza Cywilizacją jest z jednej strony ukazywanie, tłumaczenie i poznawanie lasu przez mieszkańców miast pod okiem leśników, z drugiej również odkrywanie walorów kulturowych, przyrodniczych i historycznych Wielkopolski. W myśl powiedzenia cudze chwalicie, swego nie znacie, projekt podnosi wiedzę uczestników o pracy leśników i zasobach leśnych, ukazując przy tym nieznane dotąd atrakcje regionu.

Wszystkie zdjęcia z możliwością pobrania znajdują się w galerii

O Taczanowskich lasach i regionie z pasją opowiadali Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Taczanów Bartosz Wójkiewicz oraz Leśniczy Leśnictwa Biskupice Dariusz Stendera. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wizyty w kancelarii leśniczego, gdzie uczestnicy zapoznali się m.in. z leśną planistyką i obrotem drewna. Zobaczyli jak działa rejestrator i SILP, a także dowiedzieli się o leśnych ostępach, następstwie cięć i zasadach odnawiania lasu. Po krótkim przygotowaniu teoretycznym laureaci wyruszyli bryczkami do lasu, a tam na leśnych uprawach poznawali przemianę pokoleń. Dowiedzieli się m.in. czym jest naturalne odnowienie lasu, a także nauczyli się orientacji w terenie posługując się słupkami oddziałowymi.

Po południu gospodarze przygotowali dla wszystkich wyjątkową atrakcję  pokaz układania ptaka drapieżnego przez sokolnika Rafała Lachockiego. Każdy z uczestników założył na rękę skórzaną rękawicę i wziął udział w treningu Jastrzębia harrisa, z którym na co dzień pracuje pan Rafał. Podczas wizyty w Leśnictwie Biskupice, laureaci mogli również obejrzeć leśną izbę pamięci, gdzie o eksponatach opowiadał emerytowany Leśniczy Leśnictwa Biskupice Marian Sójka. Pomiar drewna i pozyskanie drewna to jeden z wiodących tematów, które wyjaśniali Taczanowscy leśnicy, uczestnicy również  pomierzyli własnoręcznie sztuki drewna tartacznego i stosy papierówki. Poznali czym jest klupa, rejestrator i numerator, a na koniec pod okiem leśników własnoręcznie dokonali pomiaru drewna i opisali jego wymiary za pomocą lubryki.

Zdjęcie przedstawiające jednego ze zwycięzców z jastrzębiem harrisa na dłoni. Fot. Tomasz Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).

Wieczór pierwszego dnia upłynął w otoczeniu gęstego lasu Leśnictwa Miłaszka, gdzie na laureatów czekał kolejny emocjonujący punkt programu. Nocny spacer do lasu i nasłuchy porykiwania jeleni na rykowisku. Tajniki „jeleniej mowy” przybliżał Łukasz Wyrzykowski z Nadleśnictwa Kalisz, który przygotował specjalny pokaz wabienia jeleni.

Podczas drugiego dnia laureaci zwiedzili m.in. okolice rzeki Prosny, poznali istotę małej retencji i działania leśników w walce ze zmianami klimatu. Pojechali wraz z Redaktorem Radia Poznań Rafałem Regulskim zobaczyć dęby rosnące na Płycie Krotoszyńskiej, gdzie dowiedzieli się dlaczego dęby z tego regionu są takie wyjątkowe. Na koniec odwiedzili Leśną Bazę Lotniczą w Michałkowie, by spotkać się z pilotami Dromaderów. Piloci opowiedzieli o działaniach przeciwpożarowych LP, a także przygotowali specjalny pokaz zrzutu wody z samolotu.

Zdjęcie przedstawia redaktora Rafała Regulskiego podczas przeprowadzania wywiadu z jedną z laureatek konkursu. Fot. Tomasz Maćkowiak (RDLP w Poznaniu).

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia i wysłuchania wywiadu z laureatami konkursu.

 

Propozycję na leśne wędrówki znajdziecie również w książce "Frygaj z gzubami w las". Zachęcamy do lektury po kliknięciu w poniższy obrazek.


 

Już teraz zapraszamy na kolejną, VI edycję Lasu Poza Cywilizacją, która odbędzie się jesienią 2021 roku.