Asset Publisher
Wyjątkowa leśna wystawa już otwarta!
Wyjątkowa leśna wystawa już otwarta!
16 października w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie uroczyście otwarto wystawę pt. „Piast Surwiwal-Człowiek i Las 1000 lat temu”. Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Wystawa potrwa do 18 czerwca 2023 roku.
"Dziś w XXI wieku wielu z nas odkrywa na nowo korzyści z obcowania z lasem, głównie zdrowotne. Łatwo romantyzujemy związek dawnych ludzi z naturą. Dla naszych przodków sprzed tysiąca lat las stanowił źródło licznych zasobów, naturalne fortyfikacje wokół grodów, miejsce, które w ich wyobraźni zamieszkiwali słowiańscy bogowie, później chrześcijańskie diabły i inne nadnaturalne istoty. Pragniemy przybliżyć, jak wyglądały i jakie miały znaczenie dla ludzi wczesnego średniowiecza lasy gospodarcze oraz dzikie puszcze"- mówi dr Michał Bogacki dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Leśna oś czasu
Wystawę tworzą oś czasu, która przedstawia dzieje lasu na terenie Polski, pozostałe części wystawy to dzika puszcza, leśny prześwit i gród-fabryka drewna. Każda z części opatrzona jest krótkim wprowadzeniem z licznymi ciekawostkami o drzewach, zwierzętach, roślinach, grzybach i ludziach. Wystawie towarzyszy ścieżka sensoryczna, dzięki niej doświadczymy lasu za pomocą naszych zmysłów dotyku, zapachu i słuchu. Ekspozycję warto zwiedzić z mobilnym przewodnikiem.
"Wystawa prezentuje w sposób kompleksowy rolę lasu w rozwoju cywilizacji. Dla naszych przodków lasy i drewno, które dostarczały, stanowiły podstawę ich egzystencji. Było to źródło niezbędnego materiału do budowy i opału. Z drewna wytwarzano narzędzia i inne przedmioty codziennego użytku. Drewno dawało schronienie i bezpieczeństwo, bo przecież wały obronne budowano często z drewna dębu. Również obecnie drewno ma duże znaczenie w naszym życiu, to surowiec przyszłości, mający 30 tys. zastosowań ekologiczny i w pełni odnawialny"- informuje Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.
Wystawę można zwiedzić w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie do 18 czerwca 2023 roku.
Wyjątkowe przedmioty z drewna
Na wystawie zaprezentowano wiele przepięknych przedmiotów użytkowych, które nasi przodkowie wykonywali własnoręcznie. Naczynie z dziegciem, który miał wiele zastosowań od leczenia chorób skóry, aż po impregnację drewna. Radło wykorzystywane do orki i potężny młot drewniany do rozłupywania belek, wtedy gdy nie było tartaków, czy też wyjątkowe koło garncarskie, które jest prawdziwą perełką wystawy. Dodatkowo jarzma, kołki drewniane jako śledzie do namiotów. Las oferował całe bogactwo sprzętów. Z łyka drzew wytwarzano, liny, sznury, odpowiednio skręcone umożliwiały transport nawet bardzo ciężkich towarów. Do najcenniejszych należało łyko z wiązów, lip i wierzb. Wiklina z kolei służyła Słowianom do wyplatania koszy, pułapek na ryby, a także do budowy ścian chat, w których zamieszkiwali.