Asset Publisher
Warsztat Leśniczego
Warsztat Leśniczego
Zaglądamy w miejsce, w którym informacje z lasu podlegają analizie i pozwalają na podjęcie mądrych decyzji.
Ostatnio opowiedziałem Wam o podstawowych narzędziach leśnika, których brak w lesie świadczy, że ów człowiek jest albo na urlopie, albo przyjechał do lasu nie swoim samochodem.
Przyrządy, za pomocą których dokonujemy oceny jakościowej i ilościowej drewna mają właściwe zastosowanie wyłącznie w połączeniu z ogromną wiedzą i doświadczeniem leśniczego, znajomością wad drewna, zasad jego pomiaru i bardzo ważnych zasad zachowywania bezpieczeństwa w pracy.
Leśny ogród
Dzisiejszą moją opowieść sprowadzę do fragmentu gospodarki leśnej – pozyskania drewna. Jest to drugorzędne działanie, jakie podejmują Lasy Państwowe.
Jeśli ktoś z Was posiada mały ogródek warzywny dobrze wie, ile pracy i wiedzy o roślinach potrzeba, by to, co zostało posadzone udało się zebrać zdrowe i dorodne. Podobnie jest w lesie, z tą różnicą, że leśniczy, który posadzi las nie doczeka się jego wycięcia. Choć brzmi to dość bezwzględnie jest to pozytywna wiadomość. Dlaczego? Każdy leśniczy w posadzonym przez siebie lesie zostawia swoją pasję i wiedzę, by przyszłe pokolenia, w tym jego dzieci i wnuki mogły zachwycać się pięknym i zdrowym lasem.
Wszelkie dane z terenu leśnictwa gromadzone są w miejscu, które często znajduje się w leśniczówce, czyli kancelarii leśniczego.
Dla większości odwiedzających jest to budynek, w którym można kupić drewno opałowe czy porozmawiać na tematy związane z lasem. Zdarzyły mi się rozmowy o wpływie lasu na uprawy rolne, budynki mieszkalne, które wybudowano za blisko istniejącego drzewostanu (choć nadzór budowlany na to wyraził zgodę) oraz na wiele bardziej codziennych, ważnych lub mniej istotnych tematów.
Dla nas leśników jest to warsztat pracy biurowej, w którym znajdują się wszelkie dokumenty, pomoce naukowe oraz komputer, drukarka, czy urządzenie wielofunkcyjne, za pomocą których proste liczby przekształcają się w istotne informacje dla prowadzenia gospodarki leśnej.
W kancelarii znajdziemy także niezbędne dokumenty, mapy i literaturę leśną. Jest to także pomieszczenie, w którym znajdują się przyrządy i sprzęt służące do pracy w lesie.
Z komputerem w las
Głównym narzędziem pracy (zresztą jak wszędzie w obecnych czasach) stał się komputer, który ma możliwość korzystania z wielu programów dostosowanych do potrzeb leśnictwa. Dzięki temu w szybki i sprawny sposób można wielokrotnie określić stopień zaawansowania prac leśnych w terenie. Przy pomocy komputera określamy również potrzeby związane z realizacją planów poszczególnych działów leśnych: ochrony lasu, hodowli lasu, ochrony przeciwpożarowej itp.
Komputer wraz z innymi kompatybilnymi urządzeniami pozwala przesyłać zebrane informacje do głównego centrum zarządzania, jakim jest siedziba nadleśnictwa. W pokojach biurowych w nadleśnictwie pracują specjaliści od poszczególnych dziedzin gospodarki. Analizują dane zestawiając i tworząc plan działań, aby nadleśnictwo mogło funkcjonować zgodnie z aktualnymi podstawami prawnymi.
Uwierzcie mi, że wymaga to wielkiej synchronizacji działań całego sztabu ludzi, łącząc poczynania leśników pracujących w terenie i w biurze.