Asset Publisher Asset Publisher

Back

Straż Leśna uratowała turystę

Straż Leśna uratowała turystę

W ostatnich dniach Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Czerniejewo uratowali rannego turystę. Dobra znajomość terenu i przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy umożliwiły leśnikom szybkie odnalezienie poszkodowanego mężczyzny w lesie i przekazanie go pod opiekę służb medycznych.

Jak informuje Michał Sujak, komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo - „Zostaliśmy powiadomieni telefonicznie o mężczyźnie, który w lesie w okolicach Promna na skutek upadku doznał urazu kończyn dolnych i nie może o własnych siłach wydostać się z wąwozu. Teren, w którym przebywał poszkodowany, uniemożliwiał dojazd karetki pogotowia, stąd po mężczyznę udaliśmy się samochodem terenowym, który na co dzień wykorzystujemy podczas służby. Na miejscu okazało się, że w wyniku upadku mężczyzna doznał bardzo silnego urazu, przez co nie mógł o własnych siłach wydostać się z lasu.”

Akcja strażników leśnych z Nadleśnictwa Czerniejewo przebiegła sprawnie. Po dotarciu do potrzebującego pomocy turysty została mu udzielona pierwsza pomoc, a następnie oddano go pod opiekę zespołu ratowników Państwowego Ratownictwa Medycznego, który przetransportował turystę do szpitala w Poznaniu.

Strażnicy Leśni to dobrze zorganizowana formacja leśników, podejmująca nie tylko działania przeciwdziałające szkodnictwu leśnemu. Strażnicy Leśni mają również uprawnienia ratownika przedmedycznego oraz są wyposażeni w profesjonalną torbę medyczną typu R1, stąd w skuteczny sposób są w stanie udzielić pomocy w trudnym leśnym terenie. Ponadto w najbliższym czasie Straż Leśna zostanie doposażona w przenośne defibrylatory ” - podkreśla dr inż. Andrzej Konieczny dyrektor RDLP w Poznaniu.

Pamiętajmy, że las jest dostępny dla nas o każdej porze roku. W każdym nadleśnictwie w Polsce możemy na wyznaczonym obszarze zanocować w lesie i spróbować bushcraftu w ramach programu „Zanocuj w lesie”. Dobrą praktyką jest poinformowanie lokalnego nadleśnictwa o naszych planach korzystania z tych obszarów, by w razie zagrożenia móc uzyskać pomoc.

Zdecydowanie warto również pamiętać, by na leśne wędrówki zabierać ze sobą telefonu komórkowego (z koniecznie w pełni naładowaną baterią) oraz pozostawienie informacji bliskim o miejscu planowanej wycieczki i przewidywanym czasie powrotu.

 

Infografika z punktami wyliczającymi rzeczy, które pomogą się przygotować na wycieczkę do lasu. Źródło: Lasy Państwowe