Asset Publisher Asset Publisher

Back

Po raz ósmy w "Lesie poza Cywilizacją"!

Po raz ósmy w "Lesie poza Cywilizacją"!

Za nami kolejna edycja konkursu organizowanego przez Radio Poznań we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. W miniony weekend wraz z laureatami zawitaliśmy do Nadleśnictwa Góra Śląska, gdzie mogliśmy oderwać się od zgiełku wielkiego miasta, zastępując go szumem drzew. Poznaliśmy przy tym wiele wyjątkowych miejsc. Projekt dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Zgodnie z naszą ośmioletnią już tradycją między 11 a 15 września na antenie Radia Poznań w porannej audycji Mała Czarna pojawiały się pytania związane z lasami i codzienną pracą leśników. Zapewne wcale nie tak łatwo było od razu odpowiedzieć dla jakiego ptaka zbudowano pierwszą tego typu sztuczną platformę pod gniazdo i albo komu zawdzięcza swoje imię pomnik przyrody buk Franciszek, znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska. Znaleźli się jednak śmiałkowie, którym się to udało, więc 23 września wyruszyli z Poznania na weekendową przygodę do leżącego na granicy Wielkopolski i Dolnego Śląska ww. Nadleśnictwa.

Zdjęcie przedstawia ludzi zgromadzonych wokół mapy oraz redaktorem z mikrofonem nagrywającym ich rozmowę w lesie. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu

"To już ósma z kolei edycja tego wyjątkowego konkursu, podczas którego uczestnicy poznają las poprzez bezpośrednie jego doświadczanie. Program dwudniowego wyjazdu połączył wiedzę leśną z dziedzictwem kulturowym i historycznym Nadleśnictwa Góra Śląska" - mówi Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy  RDLP w Poznaniu.

Zdjęcie przedstawia rozlewisko rzeki z brzegami porośniętymi trzcinami i lasem w tle. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu.

Organizując kolejne edycje Lasu Poza Cywilizacją, pragniemy niejako ukazać lasy od kuchni.

Dlatego zabieramy ich tam, gdzie być może sami nigdy by się nie znaleźli, opowiadamy o drzewach, zwierzętach i związanej z nimi naszej pracy. Pokazujemy wyjątkowe miejsca w lasach naszej dyrekcji, z których istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy, choć mamy je pod samym nosem.  

Mieszkańcy dużych miast takich jak Poznań nie zawsze mają okazję na własne oczy oglądać mechanizmy rządzące przyrodą. Las poza cywilizacją dofinansowało Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

"Chcieliśmy, naszym uczestnikom, przekazać jak najwięcej informacji dotyczących naszego warsztatu pracy. Pokazaliśmy lasy będące w różnych fazach rozwojowych i omówiliśmy zabiegi jakie tam wykonujemy, rozmawialiśmy o zagrożeniach ze strony przyrody ożywionej jak i nieożywionej czyhających na las. Byliśmy na powierzchniach odnowionych po powodzi 1000-lecia" - wspomina Barbara Chrystman-Kurzawa rzecznik prasowy Nadleśnictwa Góra Śląska. „Lasy można poznawać wszystkimi zmysłami i o każdej porze dnia dlatego wybraliśmy się po zachodzie słońca na rykowisko, a wczesnym rankiem na grzybobranie. Każdy uczestnik zostawił po sobie trwałą pamiątkę – miał okazję posadzić swoje drzewko opatrzone własnym imieniem” dodała.

Zdjecie przedstawia grupę 6 osób trzymających w rękach duże wiklinowe kosze i stojących na tle drzew. Fot. Archiwum RDLP w Poznaniu.

Już teraz zapraszamy na kolejną IX edycję Lasu Poza Cywilizacją, która odbędzie się jesienią 2024 roku, która będzie o tyle wyjątkowy, że to czas w którym obchodzimy 100-lecie istnienia Lasów Państwowych. 

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania załączonego pliku - wyjątkowego wywiadu z uczestnikami tegorocznej edycji, który przeprowadził redaktor Radia Poznań Rafał Regulski.